لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۵

جواد ظریف با رئیس جمهوری سوریه دیدار کرد


آرشیو
آرشیو
محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در دمشق دیدار و گفتگو کرد.

خبرگزاری ها به نقل از آقای ظریف در این دیدار نوشته اند بحران سوریه باید از «طریق گفتگو» حل شود. او گفت کنفرانس ژنو ۲ به حل این بحران کمک می کند.

آقای ظریف که در یک تور سفر به کشورهای خاورمیانه به سر می برد، پیشتر از عراق، لبنان و اردن دیدن و با مقامات این کشورها از جمله پادشاه اردن گفتگو کرده بود.

ایران از معدود متحدان دولت سوریه است.

سفر وزیر امورخارجه ایران به سوریه در شرایطی صورت می گیرد که آمریکا و روسیه بر سر شرکت ایران در کنفرانس ژنو ۲ که قرار است هفته آینده و با هدف پایان دادن به جنگ داخلی سوریه تشکیل شود، اختلاف نظر ندارند. روسیه خواهان شرکت ایران در این کنفرانس شده است.

در تحولی دیگر، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی نادر، به نقل از مقامات غربی و خاورمیانه ای گزارش داده است که سرویس های جاسوسی اروپایی با هیئت هایی از سوی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به طور پنهانی تماس گرفته اند.

وال استریت ژورنال می نویسد این تماس ها برای سهیم شدن اطلاعات مربوط به تندروهای اسلامگرا که از اروپا به سوریه رفته اند و در آن کشور علیه دولت سوریه می جنگند، بوده است.

به نوشته این روزنامه، جلسات مقامات دولت سوریه و سرویس های اطلاعاتی اروپایی برای جمع آوری اطلاعات دست کم ۱۲۰۰ نفر از شبه نظامیان جهادی در سوریه بوده است.

اروپایی ها نگران هستند که این افراد پس از بازگشت به اروپا تهدید ایجاد کنند.
XS
SM
MD
LG