لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۶

فرمانده نیروی قدس می‌گوید ایران از تحولات افغانستان غافلگیر نشد و «مواضع خوبی» را اتخاذ کرد


اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، روز سه‌شنبه ۱۶ شهریور در جلسه غیرعلنی مجلس حاضر شد تا آخرین تحولات در افغانستان را با نمایندگان در میان بگذارد.

سایت خبری «تابناک» به نقل از احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز در مجلس، گزارش داد که قاآنی در این نشست گفته است، جمهوری اسلامی باید به گونه‌ای عمل کند که امنیت ایران مخدوش نشود و آمریکا به اهداف خود دست نیابد.

ابراهیم رضایی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت اسماعیل قاآنی در جلسه غیرعلنی مجلس گفته است که جمهوری اسلامی ایران «به برکت ولایت»، در تحولات اخیر افغانستان «با تدبیرترین» کشور بود و «مواضع خوبی» را اتخاذ کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر نظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیئت ‌رئیسه مجلس ایران، نیز در جمع خبرنگاران گفت: «نهادهای سیاسی و امنیتی ما در این باره دچار غافلگیری نشدند و سردار قاآنی هم تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران اشراف کاملی نسبت به تحولات افغانستان دارد.»

سفر اسماعیل قاآنی به افغانستان در سال ۲۰۱۸ و دیدارش با والی بامیان تحت عنوان «معاون سفیر ایران» سر و صدای زیادی کرد.

در آن زمان، قاآنی با نام و سمت اصلی خود با استاندار (والی) بامیان دیدار نکرد.

تصاویر این دیدار در صفحه رسمی فیس‌بوک استاندار بامیان منتشر شد و از قاآنی با نام «اسماعیلی، معاون سفیر ایران» نام برده شد.

ادریس زمان، سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان، در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که اسماعیل قاآنی هیچ زمان معاون سفیر ایران در افغانستان نبوده است و در مورد هدف سفر او تحقیق خواهد شد.

قاآنی به دنبال کشته شدن قاسم سلیمانی، فرماندهی نیروی قدس را برعهده گرفت.

XS
SM
MD
LG