لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۰

طالبان به ۲۰۰ غیرنظامی آمریکایی و شهروندان کشور سوم اجازه داد افغانستان را ترک کنند


یکی از اعضای طالبان در داخل فرودگاه حامد کرزی در کابل. آرشیو
یکی از اعضای طالبان در داخل فرودگاه حامد کرزی در کابل. آرشیو

یک مقام ایالات متحده روز پنجشنبه ۱۸ شهریور گفت مقامات طالبان موافقت کرده‌اند به ۲۰۰ غیرنظامی آمریکا و شهروندان کشور سوم، که به رغم پایان عملیات خروج نیروهای نظامی آمریکا هنوز در افغانستان هستند، اجازه دهند با پروازهای چارتر آن کشور را ترک کنند.

رویترز به نقل از مقام رسمی آمریکا که خواست نامش فاش نشود گفت طالبان توسط زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا، برای صدور چنین اجازه ای تحت فشار بودند.

انتظار می رود پرواز این چارترها روز پنجشنبه صورت گیرد. رویترز می افزاید این مقام رسمی ایالات متحده نتوانست بگوید آیا این آمریکاییان و شهروندان کشور سوم در میان کسانی بودند که طبق گزارش ها اجازه خروج از مزار شریف را نداشتند یا نه.

رویترز روز سه شنبه نوشت گزارش هایی وجود دارد که نشان می‌دهد در چند روز گذشته حدود هزار نفر، از جمله شهروندان آمریکایی، در فرودگاه مزار شریف روزها است که در انتظار صدور اجازه پرواز چارتر و ترک افغانستان هستند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز سه شنبه ۱۶ شهریور ضمن رد گزارش‌ها در مورد جلوگیری طالبان از خروج آمریکایی‌هایی که در یکی از شهرهای شمال افغانستان درصدد بیرون رفتن از آن کشور هستند، گفت طالبان به دلیل آن که برخی از مسافران فاقد اوراق معتبر مسافرت بودند به پروازهای چارتر اجازه ترک آن کشور را نداده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم به نقل از مقامات قطری می‌گوید گروهی از آمریکاییان و شهروندان غربی که قرار است روز پنجشنبه کابل را ترک کنند، سوار بر هواپیمای خطوط هوایی قطر خواهند شد. این نخستین پرواز از این دست به دنبال خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان خواهد بود.

XS
SM
MD
LG