لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۵

وزیر خارجه آمریکا از کشورهای جهان خواست افراد دارای معلولیت را در «روند دموکراتیک» شریک کنند


آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده، عکس از آرشیو
آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده، عکس از آرشیو

وزیر خارجه ایالات متحده در پیامی به مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت، از کشورهای مختلف جهان خواست برای حفظ حقوق و حضور برابر این افراد در جوامع خود تلاش کنند.

آنتونی بلینکن در این پیام که روز جمعه ۱۲ آذر منتشر شد گفت: «سوم دسامبر روز جهانی افراد با معلولیت است و ایالات متحده برای پیشبرد حقوق انسانی افراد دارای معلولیت در داخل آمریکا و در تمامی جهان متعهد می‌ماند.»

وی افزود: «ما از دولت‌های خارجی می‌خواهیم افرادی دارای معلولیت را در روند دموکراتیک شریک کنند، با تبعیض، سوء رفتار و تعصب علیه آنها مقابله کنند، و اطمینان یابند که حقوق آنها و حضورشان در تمامی ابعاد زندگی به عنوان یک عضو برابر مانند همه مردم، مورد حمایت است.»

آنتونی بلینکن گفت: «در سراسر جهان، سیاست‌های مرتبط با انتخابات و فعالیت مدنی برای افراد دچار معلولیت به طور جامع در نظر گرفته نشده‌اند. با توجه به این که بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان دچار معلولیت هستند، این عدم دسترسی فراگیر نوعی محرومیت مضاعف و غیرقابل توجیه است.»

وزیر امور خارجه آمریکا در راستای جدی بودن این اهداف در ایالات متحده، به انتصاب سارا مینکارا، شهروند نابینای مسلمان آمریکایی به عنوان مشاور ویژه در امور بین‌المللی حقوق معلولیت از سوی جو بایدن رئیس جهوری ایالات متحده اشاره کرد.

آنتونی بلینکن افزود، دولت پرزیدنت بایدن «ارزش‌ها، استعدادها و مشارکتی را که افراد دارای معلولیت برای جامعه جهانی به ارمغان می‌آورند، به رسمیت می‌شناسد. از این رو، پرزیدنت بایدن سارا مینکارا را به عنوان مشاور ویژه در امور بین‌المللی حقوق معلولیت منصوب کرد که جایگاهی مهم برای تضمین فراگیر و جامع بودن دپیلماسی و کمک‌های خارجی است.»

سارا مینکارا یک مهاجر نسل اول لبنانی تبار است که تابعیت ایالات متحده را دارد.

XS
SM
MD
LG