لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۵

آمریکا و طالبان درباره آزادسازی میلیاردها دلار پول افغانستان گفت‌وگو کردند


یک صرافی در کابل. آرشیو
یک صرافی در کابل. آرشیو

یک هیئت آمریکایی با مقامات طالبان در مورد تلاش برای آزادسازی سه و نیم میلیارد دلار از ذخایر بانک مرکزی افغانستان که در آمریکا بلوکه شده است گفت‌وگو کردند.

به گزارش وزارت امور خارجه آمریکا هدف دیدار هیئت‌های آمریکا و طالبان در تاشکند، پایتخت ازبکستان، رسیدگی به نیازهای فوری بشردوستانه در افغانستان است.

قرار است منابع آزادشده جهت رفع نیازهای مردم افغانستان مورد استفاده قرار گیرد. وزارت امور خارجه آمریکا جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه نکرده است.

پس از روی کار آمدن مجدد طالبان، وضعیت اقتصادی افغانستان با قطع کمک‌های خارجی و خشکسالی رو به وخامت بیشتر گذاشت. تحلیلگران می‌گویند که دسترسی به پول‌های بلوکه‌شده ممکن است تمامی مشکلات مالی این کشور را حل نکند، اما شرایط را برای میلیون‌ها شهروند افغانستان که نان کافی برای خوردن ندارند، قدری تسهیل می‌کند.

در تحولی دیگر، وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته در سخنانی در مرکز ایالات متحده برای صلح در شهر واشنگتن، مکانیزم مشورتی آمریکا-افغان را افتتاح کرد تا زمینه تعامل بیشتر با زنان و جامعه افغانستانی را هموارتر کند.

آنتونی بلینکن در این ارتباط گفت: «کاری که ما می خواهیم انجام دهیم این است که با جامعه مدنی افغانستان همکاری های موثرتر، دقیق‌تر، سازنده تر و هدفمندتر داشته باشیم.»

رینا امیری، نماینده وزارت امور خارجه آمریکا برای زنان و دختران افغان و حقوق بشر، در این نشست گفت سازوکار مشورتی شامل افراد مجرب، چهره‌های جدید و متخصصان بین‌المللی است و اکثریت کارمندان آن زن خواهند بود تا صدای زنان و دختران افغان را به گوش جهانیان برسانند.

بر اساس گزارش دیدبان حقوق بشر، طالبان رفت و آمد و سایر حقوق زنان در افغانستان را به گونه‌ای سیستماتیک محدود کرده است.

این در حالی است که روز پنجشنبه و در آستانه روی کار آمدن دوباره طالبان در افغانستان، گروهی از سناتورهای آمریکایی از جمله رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا، طی نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار پاسخگو دانستن طالبان به خاطر نقض مداوم حقوق افغان‌ها و به‌ویژه زنان و دختران شدند.

XS
SM
MD
LG