لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۰

رهبر طالبان: در «پرتو شریعت» با دنیا «تعامل» می‌کنم


ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان - آرشیو
ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان - آرشیو

هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان در یک سخنرانی به مناسبت عید قربان گفته است که در «پرتو شریعت با جهان تعامل» می‌کند.

به گزارش بخش دری صدای آمریکا و به نقل از رادیو تلویزیون ملی افغانستان، امروز شنبه ۱۸ تیر نماز عید قربان به امامت هبت‌الله آخوندزاده در عیدگاه قندهار در حالی اقامه شد که او در جریان این مراسم اعلام کرد که در چارچوب شریعت با جهان تعامل می‌کند و هرگز از احکام شریعت فراتر نخواهد رفت.

همانند گذشته این بار نیز هیچ عکس یا ویدئو از سخنرانی رهبر طالبان پخش نشده است.

به گزارش رادیو و تلویزیون ملی افغانستان، او گفته است که نمی‌خواهد با کسی جنگ داشته باشد.

آخوندزاده، پیشتر در پیامی به مناسبت فرارسیدن عید قربان، همچنین به دیگر کشورهای همسایه و جهان اطمینان داده بود که از خاک افغانستان تهدیدی متوجه امنیت هیچ کشوری نخواهد شد. او همچنین از همه کشورها نیز خواسته است که در امور داخلی افغانستان مداخله نکنند.

او در این سخنرانی خود بار دیگر از تمایل طالبان به ایجاد روابط با آمریکا سخن گفت.

رهبر طالبان گفته است: «ما به شمول آمریکا با تمام جهان در یک چوکات (چارچوب) تعامل و تعهدات متقابل، مناسبات دپلوماتیک، اقتصادی و سیاسی حسنه و قوی می‌خواهیم و آن را به خیر تمام جهت‌ها می‌دانیم.»

او پیشتر نیز گفته بود که حکومت طالبان خواهان روابط «خوب و قوی» با آمریکا و جهان است.

در همین حال، محمد حسن آخند، رئیس‌الوزرای حکومت طالبان، در سخنرانی عیدقربان خود در ارگ ریاست جمهوری گفت که می‌خواهند مشکلات اقتصادی افغان‌ها را حل کنند، اما به گفتۀ او «دشمن جنگجوی» ۲۰ سال گذشته نمی‌خواهد که افغان‌ها راحت باشند.

او به طور مشخص به شخص یا کشوری اشاره نکرد، اما افزود که آنها همچنان می‌خواهند علاوه بر تحریم‌های اقتصادی، مشکلات مختلف را برای حکومت طالبان ایجاد کنند.

او همچنین از مخالفان مسلح حکومت طالبان خواست که به دستور کسانی که در خارج به سر می‌برند، نجنگند.

با گذشت حدود ده ماه از بازگشت طالبان به اریکه قدرت در افغانستان، هنوز هیچ کشوری حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

طالبان مدعی است که تمام شرایط کسب مشروعیت بین‌المللی را برآورده کرده‌، اما جامعه جهانی، از جمله ایالات متحده، از طالبان خواسته است که اگر خواهان به رسمیت شناخته شدن هستند، همه احزاب سیاسی افغانستان، زنان و اقلیت‌های مذهبی و قومی را در حکومت سهیم سازند. شرط دیگر جامعۀ بین‌المللی برای طالبان این است که باید به حقوق بشر به ویژه حق کار و تحصیل برای زنان و دختران احترام بگذارد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG