لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۱

تعهد آمریکا به پیمان‌های دفاعی مشترک، پیام نخستین سفر رسمی وزیر دفاع دولت ترامپ


انتظار می‌رود جیمز متیس وزیر دفاع ایالات متحده در نخستین سفر رسمی خود به کره جنوبی و ژاپن در هفته جاری، در مورد اظهارات پیشین دونالد ترامپ در دوران تبلیغات انتخاباتی مبنی بر این که همپیمانان آمریکا باید سهم خود در هزینه های مشترک تامین امنیت را بپذیرد، اطمینان خاطر دهد.

به گفته پنتاگون تصمیم وزیر دفاع دولت جدید آمریکا برای انتخاب شرق آسیا به عنوان مقصد نخستین سفر رسمی خارجی خود در این مقام، با هدف تجدید تعهد دیرینه واشنگتن در دفاع از همپیمانان خود در برابر تهدیدهای رو به رشد هسته‌ای و موشکی کره شمالی علیه این کشورهاست.

جیمز متیس روز سه شنبه با هان مینکو وزیر دفاع کره جنوبی تلفنی گفت‌وگو کرد و گزارش شده در این مکالمه بار دیگر بر پایبندی آمریکا به پیمان‌های مشترک دفاعی تاکید کرده است، از جمله «بازدارندگی وسیع‌تر» که دفاع از کره جنوبی در برابر حمله همسایه شمالی آن را تضمین می‌کند.

دو طرف همچنین به رغم انتقادهای چین و برخی مخالفت‌ها در کره جنوبی، بر سر ارسال سامانه ضدموشکی «تاد» آمریکا به کره جنوبی طبق برنامه تعیین شده در سال جاری توافق کردند.

از سوی دیگر پرزیدنت ترامپ نیز در این هفته با رئیس جمهوری موقت کره جنوبی به صورت تلفنی گفت‌وگو کرده است و به او اطمینان خاطر داده است که واشنگتن متحد قدرتمند نظامی سئول باقی خواهد ماند.

نخست وزیر ژاپن نیز قرار است دهم فوریه با دونالد ترامپ در واشنگتن دیدار کند. شینزو آبه نخستین رهبر خارجی بود که پس از پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶، در راه سفر به آمریکای لاتین، در نیویورک با او دیدار کرد.

وی روز بیستم ژانویه (اول بهمن ماه) و در واکنش به مراسم تحلیف و آغاز ریاست جمهوری آقای ترامپ، اتحاد میان واشنگتن و توکیو را یک «اصل تغییرناپذیر» خواند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG