لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۱

آسوشیتدپرس: کاسپرسکی یک ابزار جاسوسی آمریکا را به سروری در مسکو منتقل کرد


یوجین کاسپرسکی بنیانگذار و مدیرعامل شرکت امنیت اینترنتی روسی کاسپرسکی در دفتر مرکزی آن شرکت در مسکو - ۱ ژوئیه ۲۰۱۷
یوجین کاسپرسکی بنیانگذار و مدیرعامل شرکت امنیت اینترنتی روسی کاسپرسکی در دفتر مرکزی آن شرکت در مسکو - ۱ ژوئیه ۲۰۱۷

شرکت کاسپرسکی، که استفاده از محصولات آن برای وزارتخانه‌ها، نهادها و آژانس دولتی ایالات متحده ممنوع اعلام شده است، می‌گوید نرم افزار امنیت سایبری آن شرکت به طور خودکار یک ابزار قدرتمند نظارتی دیجیتال را از یک کامپیوتر در آمریکا برداشته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، گروهی از کارشناسان شرکت در سال ۲۰۱۴ به دفتر یوجین کاسپرسکی رفته و او را در جریان گذاشته و گفتند اطلاعات داخل فایل نشان می‌دهد که مهر «محرمانه» بر آن خورده است و بابت کاری که انجام شده ابراز نگرانی کردند.

آنها برای رفع مشکل از رئیس شرکت درخواست راهنمایی کردند و آقای کاسپرسکی هم در پاسخ گفت این فایل باید فورا از حافظه سیستم های کامپیوتری شرکت حذف شود.

دولت ایالات متحده، که روسیه را متهم به تلاش برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آبان گذشته می‌کند، به دلیل نگرانی از ارتباط کاسپرسکی با فعالیت‌های سایبری مسکو، اواخر شهریور ماه کلیه مراکز فدرال را از استفاده از نرم افزارهای آن شرکت روسی منع کرد.

این اتفاق که شب گذشته در مصاحبه تلفنی با آسوشیتدپرس گفته شد و در اسنادی که مسئولان کاسپرسکی ارائه کرده‌اند درج شده است، در حال حاضر برای این خبرگزاری قابل تایید نیست، اما نخستین تایید علنی گزارشی است که حدود سه هفته پیش نقل شد.

در آن گزارش گفته شده است که نرم افزار امنیت اینترنتی معروف کاسپرسکی پیشتر یک ابزار جاسوسی قدرتمند دیجیتال متعلق به آژانس امنیت ملی آمریکا را از حافظه یک دستگاه کامپیوتر در داخل ایالات متحده برداشته و آن را به سروری در مسکو منتقل کرده است.

آن خبر، و همچنین اظهارات اخیر یوجین کاسپرسکی، بعد دیگری از دلایل رویکرد سخت‌گیرانه اخیر دولت آمریکا در برابر این شرکت را روشن می‌کند؛ هر چند به نوشته آسوشیتدپرس، پرسش‌های متعددی در این زمینه وجود دارد که هنوز پاسخی برای آنها ارائه نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG