لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۸

روسیه: هدف ما مبارزه با تروریسم و حفظ تمامیت ارضی سوریه است


خبرگزاری رویترز به نقل از منبع نظامی سوریه گفت ارتش این کشور اخیرا استفاده از انواع سلاح‌های هوایی و زمینی ساخت روسیه را آغاز کرده است. این خبر در روزهای اخیر موج جدیدی از نگرانی را در آمریکا از نفوذ روسیه در سوریه موجب شده است.

منبع نظامی سوری که خبرگزاری رویترز نامش را فاش نمی‌کند گفت: "سلاح‌ها بسیار موثر و دقیق هستند و اهداف را به خوبی نشانه می‌روند. می‌شود گفت سلاح‌های روسیه انواع مختلفی از سلاح‌های زمینی و هوایی را در بر می‌گیرد."

دولت روسیه روز پنجشنبه گفت حمایت نظامی‌ مسکو از دمشق با هدف مبارزه علیه تروریسم و حفاظت از تمامیت ارضی سوریه و جلوگیری از بروز "فاجعه تمام عیار" در منطقه است.

حمایت نظامی روسیه حضور نیروهای نظامی این کشور در سوریه را نیز شامل می‌شود. به گفته رویترز هدف اصلی و دراز مدت مسکو در این میان هنوز روشن نیست.

واشنگتن که می‌خواهد بشار اسد از قدرت کنار رود می‌گوید حضور نظامی پررنگ روسیه در سوریه می‌تواند جنگ و درگیری در این کشور آشوب‌زده را وخیم‌تر کند.

آمریکا، عربستان سعودی، و ترکیه از شورشیان مخالف بشار اسد حمایت می‌کنند. تاکنون حمایت نظامی و تسلیحاتی از نیروهای اسد عمدتا از سوی ایران و حزب‌الله لبنان که خود تحت حمایت تهران است تامین شده است.

ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا مواضع داعش در عراق و سوریه را هدف بمباران قرار داده و حالا حضور تسلیحات هوایی روسی در سوریه نگرانی از رویارویی میان هواپیماهای آمریکایی و روسی را مطرح کرده است.

نیروی هوایی سوریه در نمایشی از توانایی جدید اسد، حملات هوایی سنگینی را علیه شهر رقه، که مقر داعش به شمار می‌رود انجام داد. نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا نیز بارها این شهر را هدف حمله قرار داده‌اند.

دولت اوباما روز چهارشنبه گفت در حال بررسی پاسخ به پیشنهاد روسیه درباره مذاکرات نظامی در سوریه است که شاید درباره سیاست عدم تقابل هواپیماهای آمریکایی و روسی در سوریه است.

روسیه می‌گوید بشار اسد باید بخشی از تلاش‌های بین‌المللی در جنگ علیه داعش باشد. آمریکا می‌گوید اسد بخشی از مشکل است و این پیشنهاد را رد می‌کند.

جنگ داخلی سوریه تاکنون ۲۵۰ هزار نفر را به کشتن داده و بیش از ۱۱ میلیون انسان را آواره کرده است و چهار میلیون شهروند سوری به کشورهای دیگر پناه برده‌اند.

نخست وزیر اسرائیل که حملات هوایی را علیه ارتش سوریه و مواضع حزب‌الله در سوریه ترتیب داده قرار است هفته آینده برای دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه و مذاکره درباره گسترش حضور نظامی این کشور در سوریه به مسکو می‌رود.

رویترز پیشتر گزارش داده بود که طبق برآورد آمریکا روسیه حدود ۲۰۰ سلاح دریایی، تانک و دفاع هوایی را به پایگاه هوایی نزدیکی لاذقیه ارسال کرده است.

آمریکا روز چهارشنبه گفت شمار اندکی از هلیکوپترهای روسی را در یک پایگاه نظامی سوریه شناسایی کرده است.

نیروهای لبنانی آشنا به وضع نظامی و سیاسی سوریه نیز قبلا مشارکت روسیه در عملیات نظامی سوریه را تایید کرده بودند. مقامات سوری می‌گویند حضور نظامی روسیه به کارشناسان محدود می‌شود.

حزب‌الله مستقیما در درگیری‌های سوریه فعال است و ایران با شبه‌نظامیان کار می‌کند و مشاوران نظامی به سوریه می‌فرستد.

XS
SM
MD
LG