لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۴

بشار اسد می گوید کشورهای غربی مسئول بحران آوارگان هستند


گفتگوی بشار اسد با رسانه های روسی و تأکید بر پشتیبانی ایران از سوریه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه کشورهای غربی را مسئول افزایش شمار آوارگانی که کشور را ترک کرده اند و به سوی اروپا به راه افتاده اند دانست و گفت غرب از آغاز بحران سوریه از "تروریسم" حمایت کرده است.

مناقشه سوریه که پیش از سرکوب شدید دولت و تبدیل به یک جنگ داخلی چند جانبه تمام عیار، در مارس ۲۰۱۱ به عنوان اعتراضاتی صلحجویانه آغاز شد، نیمی از جمعیت را ناچار ساخته است از خانه هایشان فرار کنند.

اما اسد، در مصاحبه با رسانه های روسیه این نظر را که اقدامات دولت او باعث فرار مردم شده است یا بحران به عنوان قیامی صلحجویانه آغاز شد، رد کرد و گفت این حرف ها بخشی از تبلیغات دولت های غربی است که "در حالی که با آوارگان ابراز همدردی می کنند، موجب شدند آنها به خطر بیافتند."

اسد اظهار داشت: "تا وقتی آنها چنین تبلیغاتی را ادامه دهند، آوارگان بیشتری خواهند داشت. بنابراین، موضوع این نیست که اروپا مردم را قبول کند یا به عنوان آواره بپذیرد یا نه، موضوع به عدم برخورد با عوامل ریشه ای بحران مربوط می شود."

اسد از کشورهای غربی خواست اگر نگران آوارگان هستند، "از حمایت ار تروریست ها دست بردارند."

اسد ار دیر باز نیروهای ضددولتی را "تروریست" توصیف کرده است. آمریکا و برخی کشورهای اروپایی با تجهیزات نظامی و آموزش از آنچه آن را شورشیان معتدل می نامند حمایت کرده اند.

مناقشه در سوریه با ظهور گروه "دولت اسلامی" (داعش) که بخش های بزرگی از شمال و شرق سوریه را تصرف کرده ، پیجیده تر شده است. نبرد با گروه یک حوزه توافق بین سوریه و ائتلافی از کشورهایی است که سال گذشته به حملات هوایی علیه پیکارجویان داعش دست زدند.

سوریه و آمریکا هر دو گفته اند در ماموریت هایشان علیه "دولت اسلامی" با یکدیگر همکاری نمی کنند. اسد گفت در نقطه ای تماس غیر مستقیم با عراق به عنوان میانجی وجود داشت، اما این تماس قطع شده است.

اسد از پیکار هوایی به فرماندهی آمریکا بار دیگر انتقاد کرد اما گفت پیکارجویان به تصرف نواحی بیشتری از سوریه ادامه می دهند و افزود "واقعیت این است که علیرغم عملیات ائتلاف، دولت اسلامی به گسترش خود ادامه می دهد. عملیات بی تاثیر بوده است."

بشار اسد از دولت، بخش سیاسی و کسانی که با او جنگیده اند خواست علیه تروریسم متحد شوند، و آن را تنها راه رسیدن به هدف حل سیاسی مناقشه دانست.

XS
SM
MD
LG