لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۶

ظریف اعتراضات ایران را به «تلاش» کشورهای همسایه نسبت داد


وزیر امور خارجه ایران به کشورهای همسایه به خاطر تلاش برای ایجاد ناامنی در ایران هشدار داد. این تازه ترین موضع گیری آقای ظریف در قبال اعتراضات گسترده در ایران است.

به گزارش اسوشیتدپرس، محمد جواد ظریف روز دوشنبه هجدهم دیماه این سخنان را در کنفرانس امنیت در ایران و با اشاره به اعتراضات خیابانی دو هفته اخیر در این کشور بیان کرد. این سخنان در راستای موضع سران ایران در مورد دخالت کشورهای خارجی مانند عربستان در این اعتراضات ایراد شد.

اعتراضات مردم ایران از روز پنجشنبه ۷ دیماه، در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند. در این اعتراضات ۲۲ نفر کشته و حدود دو هزار نفر نیز زندانی شدند.

مقام های آمریکا در چندین موضع گیری، خواستار به رسمیت شناختن اعتراضات توسط مقام های ایران و رعایت آزادی های آنها شدند.

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

همچنین رهبران دیگر کشورهای جهان، به اعتراض گسترده در ایران واکنش نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

جمهوری اسلامی ایران ابتدا معترضان را «آشوبگر» نامید اما بعد گفت که این اعتراضات از سوی کشورهای خارجی هدایت شده است. روز دوشنبه نیز آقای ظریف گفت: «برخی کشورها تلاش کردند از وقایع اخیر سو استفاده کنند. هیچ کشوری نمی تواند از طریق ایجاد نا امنی در کشورهای همسایه، برای خود امنیت ایجاد کند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG