لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۱

رئیس سازمان سی‌آی‌ای ادعای ایران درباره دخالت خارجی‌ها در اعتراضات را قویا رد کرد


مدیر اطلاعاتی دولت ترامپ می گوید جهان پایان تظاهرات سراسری ضد رژیم ایران در روزهای اخیر را ندیده است.

ویکلی استاندارد در گزارش خود نوشت: مایک پامپیو، مدیر سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، یکشنبه در مصاحبه ای با فاکس نیوز در واکنش به ادعای سپاه پاسداران مبنی بر شکست تظاهرات سراسری گفت: «تصور من این است که این تظاهرات را پشت سر نگذاشته ایم.»

پامپیو تاکید کرد: «این یک رژیم مذهبی با نگاهی واپس گرا است، به جای رژیمی که با نگاه به پیش رو در پی بهبود زندگی مردمش باشد. یقین دارم شاهد ادامه قیام مردم ایران علیه این رژیم خواهیم بود.»

مدیر سی آی ای درباره این تظاهرات که هفتم دی ماه آغاز شد و بیش از هشتاد شهر را در بر گرفت و به کشته شدن دست کم ۲۱ تن و بازداشت صدها تن انجامید گفت اعتراضات همچنان در سطح پایین ادامه دارد.

مایک پامپیو معتقد است این تظاهرات رد رژیم مذهبی واپس گرای حاکم در تهران است و از نارضایی های اقتصادی نشات گرفته است: «اوضاع اقتصادی در ایران خوب نیست. این باعث حضور مردم در خیابان ها شده است. همزمان رژیم ایران تهدید به خشونت می کند. قاسم سلیمانی پول مردم را در نقاطی مانند لبنان و سوریه و یمن برای دامن زدن به خدا می داند چه چیزی از بین می برد.»

پامپیو قویا اتهام دادستان کل ایران که مسول امور ایران در سی آی ای با کمک عربستان سعودی و اسراییل طراح تظاهرات ایران بوده اند را رد کرد: «این اقدام مردم ایران بود. به دست آن ها آغاز شد، توسط آن ها پدید آمد و از سوی آن ها ادامه یافت؛ آن ها خواستار اوضاع بهتر معیشتی و بریدن از این رژیم مذهبی هستند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG