لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۴

طرح آمریکا برای کمک به اوکراین و مشکل صندوق بین المللی پول


سرباز روس با مسلسل در بیرون پایگاه نیروی زمینی اوکراین کشیک می دهد - پریوالن، ۱۲ مارس ۲۰۱۴
سرباز روس با مسلسل در بیرون پایگاه نیروی زمینی اوکراین کشیک می دهد - پریوالن، ۱۲ مارس ۲۰۱۴

بحث سهمیه دریافت وام از صندوق، تلاش کنگره در تصویب لایحه کمک مالی اضطراری به اوکراین را به تعویق انداخته است.

بحث و جدل در کنگره در حالی ادامه دارد که دولت موقت اوکراین با خطر ورشکستگی و اشغال نظامی شبه جزیره کریمه توسط نیروهای روس رو به روست. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا از نمایندگان کنگره خواسته است تا اصلاحات در صندوق بین المللی پول را هم به عنوان بخش اساسی بسته وام به اوکراین در نظر بگیرند؛ اما بعضی از نمایندگان جمهوریخواه کنگره با نظر تردید به این مسأله نگاه می کنند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از کنگره خواسته است تا برای تأمین کمک آمریکا به اوکراین – که تحت محاصره درآمده است – شتاب بیشتری به خرج دهد. مجلس نمایندگان هفته گذشته لایحه کمک یک میلیارد دلاری به اوکراین را با حمایت یکپارچه نمایندگان جمهوریخواه و دموکرات به تصویب رساند. اما این لایحه درخواست رئیس جمهوری برای تصویب اصلاحات در صندوق بین المللی پول را – که به کشورهای رو به رشد اجازه می دهد سهم بیشتری از این نهاد وام دهنده بین المللی درخواست کنند – در برنمی گرفت.

اینک یک لایحه در راه ارائه به سناست که با افزایش سقف وام به کشورهایی همچون اوکراین، بسته اعطایی به آن کشور را به ۱.۶ میلیارد دلار می رساند. پیش از آن که لایحه برای قانونی شدن به امضای رئیس جمهوری برسد، باید سنا و مجلس نمایندگان درباره آن به توافق برسند.

نمایندگان جمهوریخواه کنگره می گویند اصلاحات صندوق بین المللی پول مسأله جداگانه ای است. جان بینر رئیس مجلس نمایندگان از سنا خواست تا پیش از تعطیلی یک هفته ای کنگره، لایحه را به صورت مورد نظر مجلس نمایندگان، به تصویب برساند.

مارک مدوز نماینده جمهوریخواه گفت می خواهد کمک آمریکا را هر چه زودتر به مردم اوکراین برساند. اما برخی از نمایندگان نگران خطراتی اند که در صورت بالارفتن سقف دریافت وام از صندوق بین المللی پول، متوجه مردم آمریکا خواهد شد:
«می دانید که ما می خواهیم این کمک ها به بهترین نحو به استفاده برسد. مسأله دیگر این است که واقعاً برنامه ای وجود دارد، و آن فقط امضای یک چک ۱۵ یا ۲۰ میلیارد دلاری نیست. به نظر من باید روی این قضیه کار شود.»

جان کری وزیر خارجه روز پنجشنبه در کمیته فرعی مجلس نمایندگان از کنگره خواست تا اصلاحات صندوق بین المللی پول را در وامی که به اوکراین اعطا می شود اعمال کنند، وگرنه «رهبری آمریکا در این زمینه به تردید می افتد. وقتی مردم می گویند آمریکا از حرفش عقب نشسته، ما به طور ناخواسته این پیام را می دهیم که آماده رهبری نیستیم و نمی توانیم پا جلو بگذاریم و کار را تمام کنیم – و این به ضرر ماست. ما تنها کشوری هستیم که این اصلاحیه را تصویب نکرده است.»

کشورهای دیگر اصلاحات پیشنهادی صندوق بین المللی پول را تصویب کرده اند – آقای اوباما سال ۲۰۱۰ به بحث و مذاکرات برای این اصلاحات کمک زیادی کرد.

الیوت اینگل، نماینده عالی رتبه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، می گوید کنگره باید در این زمینه به سرعت اقدام کند:
«تقریباً حالت بن بست پیش آمده، و من امیدوارم به سرعت برطرف شود، چون نمی توانیم کمک را همین طور معلق بگذاریم. اوکراین فوراً به این کمک نیاز دارد. امیدوارم کاخ سفید بتواند اختلافات را بر سر اوکراین حل کند، نظرات مختلف را گرد هم جمع کند و کمک مورد نیاز اوکراین را هر چه سریعتر فراهم کند.»

نمایندگان دموکرات و جمهوریخواه ابراز امیدواری کرده اند که هر چه زودتر توافقی حاصل شود، چون همه بر سر این موضوع وحدت نظر دارند که ایالت متحده باید از مردم اوکراین قویاً حمایت کند.
XS
SM
MD
LG