لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۴

اوباما میزبان نخست وزیر اوکراین در کاخ سفید است


روز چهارشنبه باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید میزبان آرسنی ناتسنیوک نخست وزیر موقت اوکراین است؛ در حالی که تنش میان اوکراین و روسیه در شبه جزیره کریمه ادامه دارد.

این نخستین دیدار میان رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر موقت اوکراین است و تاکیدی است بر حمایت آمریکا از مردم و دولت جدید اوکراین.

رئیس جمهوری اوباما و آرسنی ناتسنیوک نخست وزیر موقت اوکراین درباره کمکهای مالی امریکا به اوکراین گفتگو خواهند کرد. آمریکا تعهد کرده است یک میلیارد دلار کمک مالی به اوکراین عرضه کند.

دیدار آرسنی ناتسنیوک ازواشنگتن در حالی صورت می گیرد که پارلمان کریمه با اکثریت نمایندگان روسی آن شبه جزیره، خود را آماده برگزاری همه پرسی درباره پیوستن به روسیه می کنند.

خوزه مانوئل باروسو رئیس اتحادیه اروپا گفته است روز چهارشنبه گروه ۷ کشور پیشرفته از روسیه خواهند خواست از «ضمیمه کردن» کریمه به خاک خود خودداری کند. این ۷ کشور عبارتند از: بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ایالات متحده، و ژاپن.

روز سه شنبه، ۴۰۶ نماینده مجلس نمایندگان آمریکا در برابر ۶ نماینده، طی قطعنامه ای نقض حاکمیت اوکراین در کریمه را محکوم کردند. این قطعنامه همچنین خواستار حضور ناظران بین المللی در کریمه شده است.
XS
SM
MD
LG