لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۰

وحدت نادر جمهوریخواهان و دموکراتها درباره بحران کریمه


رهبر اقليت مجلس نمایندگان ایالات متحده، استنی هویر، در حال صحبت کردن با رسانه ها در ساختمان کنگره در واشنگتن.
رهبر اقليت مجلس نمایندگان ایالات متحده، استنی هویر، در حال صحبت کردن با رسانه ها در ساختمان کنگره در واشنگتن.
در شرايطی که بحران اوکراين هنوز ادامه دارد، مجلس نمايندگان ايالات متحده آمريکا، روز سه شنبه، ۲۰ اسفندماه (۱۱ مارس) قطعنامه ای را با اکثريت نزديک به مطلق در محکومیت نقض حاکمیت اوکراین توسط نیروهای نظامی روسیه به تصويب رساند، و خواستار استقرار ناظران بین المللی در کریمه و مناطق دیگر اوکراین شد. ۴۰۳ رای موافق در برابر ۶ رای مخالف، ضمن پيامی که برای مسکو در بردارد، نمایشگر وحدت نادری بین نمايندگان جمهوریخواه و دموکرات کنگره درباره اين بحران بين المللی است.

رای روز سه شنبه همچنين دومين اقدام مجلس، در کمتر از یک هفته، برای نشان دادن همبستگی با مردم اوکراین بود. هفته گذشته، مجلس نمايندگان آمريکا لایحه تضمین وامی يک میلیارد دلاری برای حکومت جديد اوکراین تصويب کرد. مجلس سنا نیز سرگرم بررسی يک بسته کمکی برای اوکراین است، اما هنوز آن را به رای نگذاشته است. دولت موقت اوکراین از ایالات متحده و اروپا درخواست کمک کرده است.

رهبر اقليت مجلس نمایندگان ایالات متحده، استنی هویر، گفت قطعنامه روز سه شنبه موضع آمریکایی ها را درباره مداخله روسیه در اوکراین نشان می دهد. او گفت، «مردم اوکراین می خواهند آینده ای مبتنی بر دموکراسی و آزادی بسازند و شنيدن پيام پشتيبانی ما به آنها قوت قلب می دهد.»

با توقف تلاش های ديپلماتيک برای مهار بحران اوکراين، برخی از رهبران جمهوريخواه خواستار سرعت بخشیدن به صادرات گاز طبیعی آمريکا به اوکراين و برخی از کشورهای اروپایی شدند که برای تامین نیازهای انرژی خود محتاج روسیه هستند. لوک مسر، نماینده جمهوریخواه، گفت، «به مسکو نباید اجازه داد از انرژی به عنوان یک سلاح سیاسی استفاده کند».

آقای مسر گفت، «آمریکا همچنین باید از این فرصت برای گسترش تولید انرژی و افزايش صادرات انرژی برای ارسال پیامی روشن به اوکراین، روسیه و متحدان ما استفاده کند مبنی بر اينکه آمریکا به روسیه اجازه نخواهد داد از منابع انرژی خود برای ارعاب جهان استفاده کند.»

امروز چهارشنبه، ۲۱ اسفندماه، نخست وزير موقت اوکراين، آرسنی يتسنيوک، با رئيس جمهوری باراک اوباما در کاخ سفيد گفتگو خواهد کرد و سپس برای دیدار با اعضای کمیته روابط خارجی مجلس سنا و رئیس آن، رابرت منندز، به ساختمان کنگره آمریکا خواهدرفت.
XS
SM
MD
LG