لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۶

کاخ سفید: اوباما مصوبه کنگره علیه ریاض را وتو خواهد کرد


حضور باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض - ۲۱ آوریل ۲۰۱۶
حضور باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض - ۲۱ آوریل ۲۰۱۶

کشورهای عرب عضو شورای همکاری خلیج فارس روز دوشنبه از مصوبه اخیر کنگره آمریکا برای مجاز دانستن امکان شکایت بازماندگان قربانیان حملات تروریستی یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ از عربستان سعودی، ابراز نگرانی کردند.

بر اساس مصوبه روز جمعه مجلس نمایندگان آمریک که پیش از آن به تصویب سنا نیز رسیده بود، و در صورت امضای آن توسط رئیس جمهوری برای تبدیل شدن به قانون، بازماندگان حملات یازدهم سپتامبر می توانند در دادگاه های آمریکا از ریاض شکایت و درخواست غرامت کنند.

بنا به خبرگزاری رویترز، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه ۲۲ شهریور در نشست خبری روزانه خود به خبرنگاران گفت، پرزیدنت اوباما این مصوبه کنگره را وتو خواهد کرد.

شورای شش عضوی همکاری کشورهای عرب خلیج فارس، که عربستان سعودی عضو کلیدی آن است، اعلام کرده است که این مصوبه "بنیان و اصول روابط بین کشورها، بخصوص مصونیت حکومتی، را زیر سؤال می برد."

مجلس نمایندگان آمریکا این طرح را جمعه گذشته و با وجود تهدید کاخ سفید به وتوی آن تصویب کرد. این طرح با عنوان "قانون عدالت در مقابل حامیان تروریسم" در ماه می به تأیید اکثریت سنا نیز رسیده بود و برای تبدیل به قانون شدن نیاز به امضای رئیس جمهوری دارد.

کاخ سفید پیشتر هشدار داده بود تصویب چنین طرحی می تواند هم به روابط واشنگتن و ریاض صدمه بزند و هم به دیگر کشورها امکان دهد تا در اقدامی تلافی جویانه ساز و کار قانونی برای شکایت از ایالات متحده را فراهم کنند.

XS
SM
MD
LG