لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

خیز جمهوریخواهان کنگره برای ادامه تحریم ایران بعد انتشار گزارش آژانس


سناتور جمهوریخواه مارک کرک - آرشیو
سناتور جمهوریخواه مارک کرک - آرشیو

در حالی که انتظار می‌رود گزارش تعیین کننده مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های ادعایی هسته‌ای با ابعاد احتمالی نظامی در ایران منتشر شود، نمایندگان کنگره جمهوریخواه آمریکا به دنبال قطعنامه‌ای هستند که از ادامه اعمال تحریم‌ها علیه ایران حمایت می‌کند.

سناتورهای جمهوریخواه مارک کرک و مارکو روبیو عصر روز سه شنبه در بیانیه‌ای درباره قطعنامه پیشنهادی خود در حمایت از ادامه اعمال تحریم‌های مصوب کنگره علیه ایران، با انتقاد از کاخ سفید گفتند اجرای توافق جامع اتمی "موضع قوی" آمریکا در برابر ایران را به خطر می‌اندازد.

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، روز ۲۳ تیر ماه سال جاری به توافقی جامع برای حل و فصل پرونده هسته‌ای ایران دست یافتند که بر مبنای آن، در ازای اعمال برخی محدودیت‌ها بر فعالیت‌های اتمی ایران، برخی تحریم‌ها علیه آن کشور لغو خواهند شد.

سناتور روبیو، توافقی را که دولت باراک اوباما رئیس جمهوری دمکرات آمریکا و پنج قدرت‌ دیگر جهان با ایران به آن دست یافتند را از اساس ناقص و ناکارآمد خواند و گفت این توافق موضع قوی که ایالات متحده پیش از این در زمینه تحریم ایران بدان دست یافته بود را به خطر خواهد انداخت.

سناتور کرک هم در دفاع از این قطعنامه پیشنهادی گفت، با این اقدام که از سوی نمایندگان هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات حمایت می‌شود، کنگره در کنار ۳۰ ایالت آمریکا و همینطور واشنگتن دی.سی پایتخت، که تحریم هایی را علیه ایران اعمال کرده‌اند، خواهد ایستاد.

این در حالی است که یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، قرار است در هفته جاری گزارش نهایی خود درباره فعالیت‌های ادعایی گذشته ایران در زمینه تحقیقات هسته‌ای با ابعاد احتمالی نظامی، موسوم به پی.ام.دی، را منتشر کند.

گزارش رئیس این نهاد نظارتی هسته‌ای سازمان ملل متحد، که مسئولیت راستی‌آزمایی پایبندی ایران به تعهدات خود در توافق جامع اتمی یا همان برجام را نیز به عهده دارد، برای به اجرا در آمدن این توافق بسیار تعیین کننده خواهد بود.

جمهوریخواهان از ابتدا به مذاکرات دیپلماتیک با ایران بدبین بودند و با این استدلال که تهران قابل اعتماد نیست، مخالف هرگونه توافق با ایران بوده و می گویند اجرای توافق و لغو تحریم‌های ایران، موجب تقویت فعالیت‌های بی‌ثبات کننده آن کشور در منطقه خواهد شد.

باراک اوباما در مقابل، با این استدلال که هدف عمده توافق جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است، بارها تاکید کرده است برخورد با اینگونه فعالیت‌های ایران، با اجرای توافق و اطمینان از این که تهران به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت، ساده‌تر خواهد بود.

با وجود ناکامی قانون‌گذاران جمهوریخواه کنگره برای جلوگیری از توافق هسته‌ای با ایران، آنها گفته‌اند که مقابله با این توافق به گفته آنها "بد" تازه آغاز شده است.

XS
SM
MD
LG