لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۹

کاخ سفید: اوباما هر مصوبه کنگره در رد توافق اتمی ایران را وتو می‌کند


عکس آرشیوی از باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در نشست مطبوعاتی پایان سال در کاخ سفید - جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۳
عکس آرشیوی از باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در نشست مطبوعاتی پایان سال در کاخ سفید - جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۳

دفتر اجرایی رییس جمهوری آمریکا با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد باراک اوباما قطعنامه پیشنهادی که از سوی رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان به منظور رد توافق هسته‌ای با ایران پیشنهاد شده را وتو خواهد کرد.

هرچند دموکرات‌ها آرای لازم برای حفظ وتوی رئیس جمهوری و نیز مسدود کردن رای گیری در مورد توافق را در سنا کسب کردند، ولی تلاش جمهوریخواهان برای رأی گیری در مورد توافق در کنگره ادامه دارد.

جمهوریخواهان هم در سنا و هم در مجلس نمایندگان بر اساس قانون لزوم بررسی توافق اتمی ایران که در آن مقرر شده، قطعنامه‌ای را در رد یاتصویب توافق اتمی ایران برای بحث و رای گیری پیشنهاد کردند.

در مجلس نمایندگان آنها از اکثریت چشمگیری برخوردار هستند و محتمل است که قطعنامه با اکثریت دوسوم تصویب شود؛ و اگر در سنا هم می‌توانستند با دو سوم آرا آن را تصویب کنند، باراک اوباما نمی‌توانست آن را وتو کند.

ولی در سنا با توجه به فراهم شدن آرا لازم به سود آقای اوباما، جمهوریخواهان با آبستراکسیون دموکرات‌ها در مورد این قطعنامه روبرو هستند. با این حال کاخ سفید میل ندارد روی این قطعنامه حتی در مجلس رای گیری و تصویب شود.

اد رویس رییس کمیته روابط خارجی مجلس روز سه‌شنبه در کمیته مقررات و آیین نامه مجلس با انتقاد از دولت گفت در حالی که قانون بررسی توافق با ۴۰۰ رای در برابر ۲۵ در مجلس و در سنا با ۹۹ رای در برابر ۱ رای تصویب شد، باراک اوباما پیش از آنکه کنگره فرصت بررسی و تصمیگیری داشته باشد، با عجله توافق را به شورای امنیت ارجاع کرد و به تصویب رساند.

اد رویس گفت "هر نظری که شما در مورد توافق داشته باشید تصور میکنم همه ما متفق القول هستیم که ما با تهدیدی بزرگ و جدی از سوی ایران روبرو هستیم. این رژیمی است که هرهفته شعار مرگ بر آمریکا و اسراییل سر میدهد و به گمان من جدی است. منطقه آشفته است و کنگره وظیفه ای دارد که باید انجام دهد. اکنون اعضای کنگره میتوانند با یک نتیجه گیری جمعی تصمیم بگیرند آیا این توافق بسود امنیت ملی ما است یا خیر."

بیانیه دولت باراک اوباما که اواخر روز سه‌شنبه منتشر شد، با بیان این که تصویب قطعنامه در مورد توافق امنیت ملی ما را در چندین جبهه تضعیف می‌کند، می‌ید طرح جامع اقدام مشترک باید بر اساس آنچه این توافق بر مبنای هدف اصلی آن یعنی بازداری از دستیابی ایران به سلاح اتمی کسب کرده ارزیابی شود.

این بیانیه مصرا از کنگره خواسته خطراتی را که پشت کردن به این توافق بدون حمایت جامعه بین المللی برای امنیت ملی آمریکا در بر دارد، مورد نظر قرار دهد.

در این بیانیه افزوده شده که ریاست جمهوری روشن کرده است که هر لایحه‌ای که از اعمال موفقیت آمیز توافق جامع یا برنامه جامع اقدام مشترک جلوگیری (برجام) کند را وتو می‌کند، از جمله طرح پیشنهادی مجلس نمایندگان را.

قرار است مجلس نمایندگان روز جمعه این هفته روی قطعنامه رای گیری کند، و از امروز بحث در مورد آن را آغاز می‌کند.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG