لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۴

یک سناتور دیگر دموکرات از توافق اتمی با ایران حمایت کرد


عکس آرشیوی از سناتور دموکرات ماریا کانتول (راست)
عکس آرشیوی از سناتور دموکرات ماریا کانتول (راست)

یک سناتور دیگر دموکرات عصر روز سه‌شنبه به صف حامیان توافق هسته‌ای چهاردهم ژوئیه با ایران پیوست و بدین ترتیب تعداد نمایندگان حامی توافق در مجلس سنای آمریکا به ۴۲ نفر رسید.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، سناتور ماریا کانتول از ایالت واشنگتن در شمال غرب ایالات متحده با اعلام حمایت از توافق وین، گفت به زودی بیانیه‌ای را در این زمینه منتشر خواهد کرد.

این در حالی است که قانون‌گذاران هر دو مجلس سنا و نمایندگان از روز سه‌شنبه روند رأی‌گیری بر سر توافق اتمی، که روز ۲۳ تیر ماه بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ و ایران حاصل شد، را آغاز کردند.

پیشتر با افزایش تعداد سنانورهای حامی توافق به بیش از حد نصاب لازم ۳۴ نفر (یک سوم مجموع نمایندگان سنا)، باراک اوباما رئیس جمهوری دموکرات ایالات متحده از حفظ وتوی خود در صورت رد احتمالی توافق اطمینان یافته بود.

اما با افزایش این تعداد به بیش از ۴۰ سناتور، امکان این که سناتورهای موافق توافق بخواهند جلوی رأی‌گیری بر سر آن را در سنا بگیرند، وجود خواهد داشت.

بر اساس آئین نامه داخلی سنا، مذاکرات در مورد یک طرح مشخص محدودیت زمانی خاصی ندارد؛ و اگر ۶۰ نفر از مجموع ۱۰۰ نماینده سنا به کفایت مذاکرات رأی دهند، آنگاه مذاکرات متوقف شده و رأی‌گیری آغاز می‌شود.

با رسیدن شمار حامیان توافق به ۴۲ سناتور، به نظر می‌رسد چنین امکانی برای مخالفان وجود ندارد و حامیان توافق می‌توانند با ایراد سخنرانی‌های بلند و نامحدود، که از آن به عنوان "فیلی باستر" یاد می‌شود، عملا جلوی رأی‌گیری را بگیرند.

قانون‌گذاران کنگره آمریکا تا هفدهم سپتامبر (۲۶ شهریور ماه) فرصت دارند در مورد توافق اتمی قدرت‌های جهانی با ایران رای گیری کنند.

XS
SM
MD
LG