لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۸

مجلس نمایندگان آمریکا برای بررسی توافق اتمی با ایران تشکیل جلسه می‌دهد


مجلس نمایندگان آمریکا برای بررسی توافق اتمی با ایران تشکیل جلسه می‌دهد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:54 0:00

در حالی که مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی به منظور رسیدن به توافق جامع هسته‌ای همچنان در وین پایتخت اتریش ادامه دارد، رئیس جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از تشکیل جلسه این کمیته در روز پنجشنبه در همین زمینه خبر داد.

اد رویس در بیانیه‌ای گفت اگر توافق هسته‌ای با ایران تا پیش از جمعه به کنگره تسلیم شود دوره بررسی ۳۰ روزه کنگره آغاز می‌شود، و در صورت تسلیم آن در روز جمعه، یا پس از آن، مدت بررسی به ۶۰ روز افزایش خواهد یافت.

وی بیانیه تاکید کرد که «ما می‌خواهیم بدانیم دولت در مورد خطوط قرمز کنگره چه کرده است. آیا ما به بازرسی‌های «هر زمان هر مکان» و شفافیت کامل ایرانی‌ها در مورد فعالیت‌های اتمی گذشته خود، و نیز محدود و تدریجی بودن لغو تحریم‌ها رسیده‌ایم؟ و این که آیا محدودیت‌های معنادار و چند دهه‌ای در مورد برنامه اتمی ایران مقرر شده است یا خیر؟»

اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده اوایل خرداد ماه مصوبه لزوم بررسی هر گونه توافق هسته‌ای با ایران توسط قانون‌گذاران کنگره را امضا کرد. این مصوبه پیشتر در هر دو مجلس نمایندگان و سنا به تصویب رسیده بود.

طرح اين قانون ابتدا در روز ۱۷ ارديبهشت ماه با رأی مثبت ۹۸ سناتور در مجلس ۱۰۰ نفره سنا تصویب شد و یک هفته بعد در مجلس نمایندگان، با ۴۰۰ رأی موافق در برابر ۲۵ رأی مخالف به تصویب رسید.

ایالات متحده و همپیمانان آن می‌گویند ایران در پوشش یک برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای به دنبال دستیابی به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای است. ایران این اتهام را می‌کند.

در صورت رسیدن به توافق نهایی، محدودیت هایی بر روی برنامه هسته‌ای ایران اعمال خواهد شد، و در ازای آن بخشی از تحریم‌هایی که به دلیل فعالیت‌های اتمی ایران بر آن کشور اعمال شده است، لغو خواهد شد.

XS
SM
MD
LG