لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۹

کری: اگر توافق خوبی در کار نباشد آمریکا آماده است مذاکره را ترک کند


سخنان جان کری در میان خبرنگاران در وین
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:37 0:00

جان کری، وزیر خارجه آمریکا با تایید نزدیک بودن به توافق اتمی با ایران تاکید کرد که هنوز مذاکرات در آن نقطه‌ای که باید باشد نیست.

وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه ۱۴ تیر، در سخنانی در جمع خبرنگاران، با تایید این سخنان آقای ظریف که گفته بود «هیچگاه این اندازه به توافق نزدیک نبوده ایم»، گفت: «با وجود این، هنوز آنجایی که باید باشیم، نیستیم.»

آقای کری توضیح داد که زمان گرفتن تصمیمات سخت برای مذاکره کنندگان فرارسیده است و باید طرف های مذاکره کننده از جمله ایران برای رسیدن به توافق تصمیمات سختی بگیرند. او اضافه کرد: «ما برای رسیدن به توافق خوب اینجا هستیم و همانگونه که آقای اوباما گفت اگر توافق خوبی در کار نباشد آمریکا آماده است مذاکره را ترک کند.»

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به خبرهای منتشر شده طی روزهای گذشته درباره توافقات، گفت که دیپلمات ها با رسانه‌ها مذاکره نمی‌کنند و مذاکرات خود را پشت درهای بسته انجام می دهند. بنابراین هرگاه توافقی صورت بگیرد، به رسانه‌ها اعلام می‌کنند.

اظهارات لوران فابیوس پس از بازگشت به وین

در همین حال، لوران فابیوس، وزیر امورخارجه فرانسه که روز یکشنبه به وین بازگشت، گفت مسئله اصلی، این است که آیا ایران برای مسائلی که «شفاف» نبوده، راه حلی پیدا می کند یا خیر.

به گزارش نیلوفر پورابراهیم، خبرنگار صدای آمریکا در وین، آقای فابیوس گفت «آمده‌ام برای چیزی که قرار است فاز آخر مذاکرات باشد. در حقیقت این مذاکرات ۱۲ سال پیش شروع شده و حالا ۷۲ ساعت به زمانی که طبیعتا مذاکرات باید تمام شود باقی مانده.از حالا به بعد تمام کارت‌ها روی میز است.»

او گفت: «مسئله اصلی این است که آیا ایرانی ‌ها می پذیرند در مورد موضوعاتی که پیشتر روشن نبوده تعهد بدهند یا نه، که امیدواریم این گونه شود چرا که ما خواستار توافق هستیم که به صلح و امنیت بیانجامد.»

وزیر امورخارجه فرانسه گفت: «اما همه چیز باید روشن شود. و فرانسه در این مرحله همان رویکردی را دارد که همیشه داشته، چیزی که من آن را استحکام سازنده می‌نامم. بنابر این خود را برای دو روز مذاکرات فشرده آماده می کنیم. »

موگرینی: اراده سیاسی باید به تصمیم سیاسی تبدیل شود

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت: «پیام من این است اگر زمانی برای توافق باشد آن زمان الان است. موضوع وقت نیست موضوع تصمیمات سخت سیاسی است که باید گرفته شود. اراده سیاسی وجود دارد حالا باید اراده سیاسی به تصمیمات سیاسی تبدیل شود.»

روز گذشته خبرهایی درباره دستیابی به توافق برای نحوه لغو تحریم‌ها منتشر شده بود.

پیش از سخنان جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا و جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران روز یکشنبه در وین دیدار و گفتگو کردند. این دیدار نیم ساعته به دنبال گفتگوی رو در روی اواخر روز شنبه دو طرف صورت گرفت. آنها پس از استراحتی کوتاه، دوباره چند دقیقه به مذاکرات در روز یکشنبه ادامه دادند.

فدریکا موگرینی: برنامه جایگزینی برای مذاکرات وجود ندارد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:42 0:00

پیشتر گزارش شده بود بر سر دو مسئله عمده سرعت کاهش تحریم ها علیه ایران و تحقیقات در مورد تحقیقات اتمی نظامی ایران، که تهران آن را تکذیب می کند، پیشرفت حاصل شده است.

در همین حال، کارشناسان فنی نیز به سرعت تلاش دارند تا آنجایی که ممکن است مسائل فنی باقیمانده بین ایران و گروه ۱+۵ را پیش از ضرب الاجل ۱۶ تیرماه برای رسیدن به توافق جامع اتمی حل و فصل کنند.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا، مقامات در وین روز شنبه تایید کردند که یک توافق ابتدایی در مورد کاهش تحریم ها بدست آمده است اما یک مقام ارشد آمریکایی هشدار داد که وزیران خارجه ۱+۵ باید این توافق را به تایید نهایی برسانند.

این مقام آمریکایی گفت: «حتی اگر مسائلی در سطح کارشناسان حل و فصل شود، برخی مسائل باقیمانده تنها در سطح وزیران می تواند تعیین تکلیف شود.»

سفر معاونان آمانو به تهران

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا روز یکشنبه گزارش داد که معاونان یوکیا آمانو، «برای حل مساله ابعاد نظامی احتمالی امشب به تهران می روند.»

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس پیشتر گفته بود در سفر اخیرش به تهران پیشرفت هایی در این زمینه حاصل شده است، اما به کار بیشتری نیاز است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز شنبه از امکان ارائه گزارش آژانس درباره جنبه های احتمالا نظامی برنامه هسته‌ای ایران تا پایان سال جاری میلادی خبر داد.

XS
SM
MD
LG