لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۰

توافق احتمالی اتمی با ایران در دستور کار قانونگذاران کنگره


توافق احتمالی اتمی با ایران در دستور کار قانونگذاران کنگره
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00

نمایندگان کنگره ایالات متحده پس از یک تعطیلات یک هفته‌ای کار خود را از سر می‌گیرند. از اولویت‌های دستور کار قانونگذاران در این هفته، گفتگوهای هسته‌ای دولت باراک اوباما با ایران و امضای یک توافق احتمالی نهایی است.

رهبران جمهوریخواهان کنگره روشن کردند که در صورت لزوم آماده رد توافقی هستند که دولت آمریکا با تهران به آن برسد.

سناتور باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا روز یکشنبه در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی.بی.اس گفت دولت اوباما از برچیدن برنامه اتمی ایران، به مدیریت گسترش تسلیحاتی تغییر سیاست داده است و این بزرگترین نگرانی است.

وی اضافه کرد به جان کری وزیر خارجه آمریکا گفته است که در صورت رها کردن یک توافق بد، همانقدر از خود میراث به جا می‌گذارد که در شتاب برای امضای یک توافق بد.

سناتور دموکرات بن کاردن نیز در گفتگو با شبکه تلویزیونی ای.بی.سی یادآور شد، هرگونه توافقی با تهران باید جامع باشد و تاکید کرد «این توافق باید ایران را از برداشتن هر گامی در جهت تولید سلاح هسته‌ای باز دارد؛ یعنی باید نظام بازرسی کامل باشد، باید سایت‌های نظامی بازرسی شوند، و باید بتوان با اطمینان گفت که برنامه پنهانی تولید سلاح هسته ای دارند یا خیر.»

سناتور جمهوریخواه تام کاتن مخالف سرسخت مذاکره با تهران، هم به تلویزیون ای.بی.سی گفت باید تنها یک راه پیش روی ایران گذاشته می‌شد: یا باید تمام برنامه اتمی‌شان را بر می‌چیدند یا با انهدام کامل اقتصادی و انهدام نظامی سایت‌های اتمی شان روبرو می‌شدند.

قانون لزوم بررسی توافق اتمی با ایران که به تصویب کنگره رسید و رئیس جمهوری آن را امضا کرد و به قانون تبدیل شد، حکم می‌کند هر توافقی با ایران باید تا پیش از دهم ژوییه، یعنی پنجشنبه این هفته، به کنگره تسلیم شود. در آن صورت کنگره ۳۰ روز برای بررسی و رد یا تصویب آن فرصت دارد. در غیر اینصورت دوره ۳۰ روزه بررسی کنگره به ۶۰ روز افزایش پیدا خواهد کرد.

اگر تا ۷ سپتامبر توافق اتمی با ایران حاصل نشود، کنگره برای اعمال تحریم های جدید تر علیه ایران تصمیم گیری می کند.

در حال حاضر اگر توافقی به کنگره برسد، روشن نیست در صورت مخالفت جمهورخواهان با آن، سرنوشت توافق چه خواهد شد. در حالی که قانونگذاران از هر دو حزب با آرا نزدیک به اتفاق، این قانون را تصویب کردند؛ ولی در مورد حمایت دموکرات‌ها از رد توافق تردید وجود دارد.

در مجلس نمایندگان، دو سوم لازم آرا برای لغو وتوی رئیس جمهوری در صورت رد توافق موجود نیست، اما در سنا ۱۴ سناتور دموکرات هستند که ممکن است برای لغو وتوی احتمالی باراک اوباما به جمهوریخواهان بپیوندند، که چهره‌های بانفوذی مانند سناتور شومر، منندز، کیسی، بلومنتال و منشین در میان آنها هستند.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG