لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۰

افزایش تردیدها در مورد ارائه توافق اتمی ایران به کنگره تا مهلت ۹ ژوئیه


افزایش تردیدها در مورد ارائه توافق اتمی ایران به کنگره تا مهلت ۹ ژوئیه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:11 0:00

ادامه یافتن مذاکرات حساس و طولانی هسته‌ای گروه ۱+۵ با ایران، گمانه‌زنی‌ها در مورد نتایج آن و فضای شک و تردید از سوی قانونگذاران هر دو حزب آمریکا، بویژه جمهوریخواهان، را تقویت کرده است.

گزارشهایی که از وین می‌رسد، نگرانی‌ها در این مورد را بین قانونگذاران افزایش داده است که مبادا کاخ سفید برای باقی گذاردن میراث رسیدن به یک توافق اتمی با تهران، از برخی از هدف‌های اصلی آمریکا در چارچوب تفاهم فروردین ماه لوزان صرف نظر کرده و به ایران امتیازات بیشتری بدهد.

اد رویس رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز دوشنبه در بیانیه‌ای با هشدار نسبت به لغو تحریم‌ها و آزاد شدن میلیاردها دلاری که در اختیار جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران قرار خواهد گرفت، در مورد حمایت تهران از حزب الله، بشار اسد و حوثی‌های یمن هشدار داد.

سناتور جمهوریخواه تد کروز و همچنین کریس کریستی فرماندار نیوجرسی، دو نامزد جمهوریخواه انتخابات سال آینده ریاست جمهوری آمریکا، روز دوشنبه از ادامه یافتن مذاکرات جاری اتمی با ایران انتقاد کردند.

کریس کریستی با بیان این که ایران با اجازه آمریکا به سوی بمب اتمی پیش می‌رود، افزود کار هوشمندانه آن است که ایالات متحده میز مذاکره را ترک کند.

سناتور تد کروز نیز در بیانیه‌ای گفت اکنون زمان اعتراف به این مساله است که مذاکرات با ایران یک فاجعه بوده است. تد کروز در ادامه از همه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، از جمله هیلاری کلینتون که به گفته او مذاکرات برای این«توافق بد» تحت رهبری او آغاز شده است، خواست از جان کری وزیر خارجه آمریکا بخواهند مذاکره با دشمن آمریکا را متوقف کند.

در این میان دموکرات‌ها هم بر گنجانده شدن شرایط سخت برای ایران در توافق اتمی تاکید می‌کنند که به نظر می‌رسد چالش‌هایی را برای تصویب توافق نهایی احتمالی در کنگره، مقابل باراک اوباما رئیس جمهوری دموکرات آمریکا قرار می‌دهد.

از دیدگاه قانون گذاران آمریکا به نظر نمی‌رسد توافق در حال شکل‌گیری اتمی، تمامی مطالبات قانون‌گذاران، اعم جمهوریخواه و دموکرات، را در بر داشته باشد؛ از جمله بازرسی‌های سرزده در «هر زمان و هر مکان» از تاسیسات اتمی و مراکز نظامی ایران.

ماه گذشته قانونگذاران کنگره با تعیین یک بیانیه فراحزبی شرایط لازم برای توافق را مطرح کردند و گفتند این بیانیه از حمایت دموکرات‌های بانفوذی مانند سناتور بن کاردن، باب منندز و بسیاری دیگر برخوردار است.

از سوی دیگر در حالی که برخی از دموکرات‌ها ابراز کرده‌اند که قضاوت در مورد توافق را به بعد از دریافت متن توافق و رویت آن واگذار می‌کنند، قانونگذاران، بویژه جمهوریخواهان، در مجموع از ادامه مذاکرات به شرط تضمین رسیدن به یک توافق خوب، استقبال می‌کنند.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG