لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۶

تغییر روند رأی‌گیری بر سر توافق اتمی ایران در مجلس نمایندگان آمریکا


عکس آرشیوی از جان بینر رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا
عکس آرشیوی از جان بینر رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا

اعضای جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا، که مخالف توافق هسته‌ای ۲۳ تیر ماه با ایران هستند، در تلاش برای تغییر روند رأی‌گیری بر سر این توافق هستند.

نشریه هیل در گزارشی که عصر چهارشنبه منتشر کرد، نوشت که بر اساس این روند جدید، به جای انجام یک رأی‌گیری برای رد توافق اتمی وین، سه رأی‌گیری جداگانه انجام خواهد شد.

بر اساس این گزارش، رأی‌گیری اول در این روند جدید در مجلس نمایندگان، بر سر قطعنامه تایید یا رد توافق هسته‌ای است.

رأی‌گیری دوم بیانیه‌ای در انتقاد از دولت باراک اوباما رئیس جمهوری دموکرات آمریکاست، که به گفته آنها تمهیدات قانونی لازم برای تضمین نظارت نگره بر توافق را در نظر نگرفته است.

رأی‌گیری سوم نیز در مورد قعنامه‌ای خواهد بود که از برچیدن تحریم‌های اعمالش شده از سوی ایالات متحده علیه ایران جلوگیری کند.

این در حالی است که با افزایش تعداد سناتورهای حامی توافق و حفظ وتوی رئیس جمهوری در صورت رد احتمالی توافق در کنگره، و همچنین امکان جلوگیری از رأی‌گیری بر سر توافق در سنا، امید جمهوریخوهان برای جلوگیری از اجرای توافق کم‌رنگ‌ شده است.

کنگره کنونی تحت کنترل جمهوریخواهان شامل دو مجلس نمایندگان و سنا است و مخالفان توافق هسته‌ای با ایران در آن، برای رد توافق نیاز به دست کم دو سوم آرای نمایندگان در هر دو مجلس دارند.

مجلس نمایندگان آمریکا ۴۳۵ عضو دارد، که ۲۴۷ نفر از آنها از حزب جمهوریخواه هستند. مجلس ۱۰۰ نفره سنا نیز دارای ۵۴ سناتور جمهوریخواه، ۲ سناتور مستقل و ۴۴ سناتور از حزب دموکرات است.

به گزارش نشریه هیل، انتظار می‌رود روند رأی‌گیری در مجلس نمایندگان بر سر توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران، روز جمعه ۱۱ سپتامبر، مصادف با چهاردهمین سالگرد حملات تروریستی مرگبار در آمریکا، به پایان برسد.

مجلس نمایندگان در ابتدا قرار بود روند روند رأی‌گیری را عصر چهارشنبه آغاز کند و آن را پس از حدود ۱۱ ساعت مباحثه به پایان برساند.

اما در پی درخواست برخی اعضای جمهوریخواه کنگره برای به تعویق انداختن رأی‌گیری، رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس نمایندگان از درخواست برای انجام رأی‌گیری در جلسه امروز منصرف شد.

استدلال این نمایندگان آن بود که متن کامل توافق و ضمائم آن به دست آنها نرسیده است و از این رو مهلت ۶۰ روزه مندرج در قانون بررسی توافق که اواخر اردیبهشت ماه به تصویب کنگره رسید، هنوز آغاز نشده است.

XS
SM
MD
LG