لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۹

روسیه و شائبه دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا


واشنگتن پست می نویسد پیروزی دونالد ترامپ تغییرات زیادی را در همین مدت کوتاه در مسکو ایجاد کرده است: ناگهان مسکو به بستری برای حامیان روند انتخاباتی آمریکا تبدیل شده است.

این روزنامه می گوید در جریان رقابت ها و کمپین انتخاباتی مسکو هیجان زیادی برای ترامپ داشت و کاخ سفید نیز گفت که مسکو بیش از هر کشور دیگری در این روند دخالت کرده است.

اما کارشناسان روسی نزدیک به حاکمیت که در چند ماه اخیر شک نداشتند که هیلاری کلینتون رئیس جمهور آمریکا می شود از هیچ تلاشی برای حمله به انتخابات آمریکا فروگذار نکردند و آن را کثیف و فاسد توصیف کردند. اما حالا که کاندیدای مورد نظرشان پیروز شده، باید نظرشان را عوض کنند.

قانونگذاران مجلس دومای روسیه از شنیدن خبر پیروزی ترامپ فریاد شادی سردادند و سرگئی مارکوف کارشناس و ایده پرداز نزدیک به کرملین گفت: «باید به دموکراسی آمریکا احترام بگذاریم.»

واشنگتن پست می نویسد که پوتین هرگونه دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرد هرچند بدش نمی آمد که اطلاعات درز کرده از داخل حزب دموکرات به نفعش تمام شود.

مارکوف که مشاور غیررسمی کرملین است روز چهارشنبه گفت که روسیه شاید به ویکی لیکس در انتشار ایمیل های خانم کلینتون کمک کرده باشد. اما او به جزئیات بیشتری درباره این که مقصود دقیقش از این سخن چیست نپرداخت.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG