لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۴

جمهوری اسلامی در پوشش کمک‌ بشردوستانه، به سوریه سلاح فرستاده است


آرشیو
آرشیو

روزنامه واشنگتن‌پست نوشت که جمهوری اسلامی و گروه های نیابتی آن در پوشش کمک‌های بشردوستانه برای زلزله زدگان سوریه اقدام به قاچاق محموله‌های تسلیحاتی کرده‌اند.

واشنگتن‌پست بر اساس آنچه اخبار به‌دست آمده از نشت اطلاعات طبقه بندی شده ایالات متحده و یک مقام نظامی اسرائیلی نامید، افزود: جمهوری اسلامی پس از وقوع زلزله در سوریه، محموله‌های تسلیحاتی را در میان کمک‌های بشردوستانه پنهان و برای نیروهای نیابتی خود قاچاق کرده است تا نیروهای آمریکایی را هدف قرار دهند.

این موضوع که در نشت اطلاعاتی ایالات متحده در پیام‌رسان «دیسکورد» منتشر شده و واشنگتن‌پست به آن دست یافته است، ابهاماتی را در مورد توانایی ایالات متحده و متحدانش در رهگیری تسلیحات ایرانی که به طور معمول برای هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی مورد استفاده قرار می‌گیرند، ایجاد می‌کند.

بر اساس این سند فوق محرمانه که قبلاً فاش نشده بود، گزارش‌های ادعایی قبلی درباره کوشش‌های جمهوری اسلامی برای پنهان کردن و قاچاق تجهیزات نظامی در محموله‌های بشردوستانه به سوریه پس از زلزله شدید در آن کشور تایید می‌شود.

پیشتر نیز یک مقام وزارت دفاع ایالات متحده که خواسته بود نامش فاش شود، از پرداختن به درستی این سند خودداری کرده اما گفته بود: «فعالیتی که در آن گزارش شرح داده شده با تلاش های گذشته سپاه پاسداران برای سواستفاده از پوشش کمک های بشردوستانه به عراق و سوریه مطابقت دارد».

مقامات جمهوری اسلامی ضمن تکذیب این موضوع به خبرگزاری رویترز گفته بودند که گزارش استفاده تهران از هواپیماهای باری برای قاچاق سامانه‌های پدافند هوایی به سوریه تحت عنوان کمک‌های بشردوستانه برای زلزله زدگان سوری، «صحت ندارد».

در سالیان اخیر شماری از کشورهای عرب خاورمیانه و اسراییل اتهامام هایی را متوجه تهران کرده و گفته اند که جمهوری اسلامی به گروه های نیابتی اش در خاورمیانه کمک نظامی می کند.

XS
SM
MD
LG