لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۹

توافق عربستان و سوریه برای برقراری دوباره روابط دیپلماتیک 


سفارت بسته شده عربستان در دمشق، پایتخت سوریه.
سفارت بسته شده عربستان در دمشق، پایتخت سوریه.

سوریه اعلام کرد که دیپلمات‌های این کشور کار خود را در عربستان سعودی از سر خواهند گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه عربستان نیز در بیانیه‌ای که توسط خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شد، اعلام کرد که پادشاهی سعودی تصمیم گرفته است تا کار ماموریت دیپلماتیک خود در سوریه را از سر بگیرد و به دنبال «توسعه اقدامات مشترک عربی» است.

«احیای روابط دیپلماتیک» که توسط دمشق نیز تایید شد، بیش از ده سال پس از خروج نمایندگان عربستان در دوران جنگ داخلی سوریه و دو روز پس از پایان تعلیق چند ساله عضویت سوریه در اتحادیه عرب، انجام گرفته است.

اسد که از زمان آغاز جنگ سوریه از نظر سیاسی در منطقه منزوی شده بود، در هفته‌های گذشته با تصمیم عربستان سعودی و ایران، متحد نزدیک دمشق، برای از سرگیری روابط، چشم انداز سیاسی سوریه را تغییر داده است.

در همین زمینه، سناتور باب منندز و سناتور جیم ریش، رئیس و عضو عالی‌رتبه کمیته روابط خارجی سنا، روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای تصمیم اتحادیه عرب برای پذیرش مجدد سوریه در این اتحادیه را محکوم کردند.

در این بیانیه آمده است: « تصمیم وزرای خارجه اتحادیه عرب برای پذیرش مجدد سوریه آخرین مورد در روند نگران‌کننده شرکای ایالات متحده در خاورمیانه و شمال آفریقا برای عادی سازی روابط با رژیم اسد است.»

سناتور باب منندز و سناتور جیم ریش در ادامه این بیانیه از دولت بایدن خواستند تا ضمن مخالفت با چنین تلاش‌هایی، قبل از برگزاری نشست سران اتحادیه عرب در ۱۹ ماه مه، افراد و کشورها را از عواقب ترمیم روابط با رژیم سوریه و اجرای تحریم‌های آمریکا مطلع کند.

XS
SM
MD
LG