لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۶

ژنرال آمریکایی از همکاری نظامی ایران و روسیه ابراز نگرانی کرد


ژنرال الکسوس گرینکویچ
ژنرال الکسوس گرینکویچ

فرمانده نیروی هوایی آمریکا در خاورمیانه، روز چهارشنبه ۲۹ شهریور در یک نشست خبری در سفارت آمریکا در ابوظبی از همکاری نظامی ایران و روسیه ابراز نگرانی کرد.

ژنرال الکسوس گرینکویچ گفت که این همکاری می‌تواند از حریم هوایی سوریه به سایر نقاط گسترش یابد و خطرات جدی برای امنیت منطقه ایجاد کند.

گرینکویچ افزود که ایران درحال صادرات پهپادهای نظامی به روسیه است و این می‌تواند برنامه‌های تسلیحاتی ایران را با کمک روسیه خطرناک‌تر کند.

او همچنین گفت که مانور جنگنده‌های روسیه در آسمان سوریه در ماه‌های اخیر خطرناک‌تر شده است و آمریکا حضور عملیاتی نیروی هوایی خود را در این منطقه افزایش داده است.

گرینکویچ در این نشست خبری افزود: «این که روسیه برای تامین مهمات و جنگ‌افزارهای مورد نیاز خود به ایران روی آورده است، نگران‌کننده است. این به آن معنا است که روسیه به ایران بدهکار است و من در مورد سطح و کیفیت همکاری دو کشور نگرانم.»

گرینکویچ گفت که روسیه در حال مدرن‌سازی پهپادهای ایرانی است و این فناوری ممکن است به ایران بازگردد و پهپادهای ایرانی را خطرناک‌تر کند. علاوه بر این، روسیه ممکن است برای پس دادن بدهی خود به ایران، شرایط پرواز هواپیماهای آمریکایی بر فراز سوریه و عراق را خطرناک‌تر کند.

گرینکویچ در مورد مانورهای خطرناک خلبانان روسی در آسمان سوریه گفت: «از زمانی که ما با انتشار تصاویر مربوط به این حوادث، رفتار غیرحرفه‌ای خلبانان روسی را برملا کرده‌ایم تعداد این موارد کاهش یافته است. ولی من کماکان مانور آن‌ها را غیرحرفه‌ای می‌دانم چون برخلاف موازین تثبیت‌شده بیش از حد به پهپادهای ما نزدیک می‌شوند.»

روسیه و آمریکا در حریم هوایی سوریه هنوز چارچوب توافقی را که «خطوط عدم درگیری» نام دارد رعایت می‌کنند. این چارچوب با هدف جلوگیری از درگیری مستقیم و یا نزدیکی بیش از حد هواپیماهای دو طرف اجرا می‌شود.

گرینکویچ افزود که در حدود ۹۰ درصد از عملیات هوایی دو طرف این مقررات رعایت می‌شود ولی دو کشور در مورد ۱۰ درصد دیگر اختلاف دارند.

XS
SM
MD
LG