لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۰

آمریکا، اشخاص و نهادها در چهار کشور را به دلیل ارتباط با شرکت صنایع هواپیماسازی ایران تحریم کرد


پهپاد شاهد-۱۲۹ توسط شرکت صنایع هواپیماسازی ایران تولید شده است
پهپاد شاهد-۱۲۹ توسط شرکت صنایع هواپیماسازی ایران تولید شده است

دولت جو بایدن روز سه‌شنبه ۲۸ شهریور، تحریم‌های جدیدی را در ارتباط با جمهوری اسلامی اعمال کرد که اشخاص و نهادهایی را در ایران، روسیه، چین و ترکیه در ارتباط با هواپیماهای بدون سرنشین و هواپیماهای نظامی ساخت جمهوری اسلامی هدف قرار می‌دهد.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که تحریم‌ها، هفت شخص و چهار نهاد را در این چهار کشور مورد هدف قرار داده است که به گفته این وزارت خانه، در تسهیل حمل و نقل و تراکنش‌های مالی به شرکت صنایع هواپیماسازی ایران (هسا)، در رابطه با ساخت هواپیماهای بدون سرنشین و هواپیماهای نظامی نقش داشته‌اند.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور مالی و تروریسم، در بیانیه‌ای گفت: «جمهوری اسلامی ایران با تولید مداوم و عمدی پهپاد، به روسیه، نیروهای نیابتی خود در خاورمیانه و دیگر بازیگرانی که در ایجاد بی‌ثباتی نقش دارند، این امکان را می‌دهد تا ثبات جهانی را تضعیف کنند».

او افزود: «آمریکا به اقدام علیه شبکه‌های خرید پهپاد ایران ادامه خواهد داد و مراجع قضایی را تشویق می‌کند تا تلاش‌های لازم را برای پیشگیری از صادرات قطعات به ایران انجام دهند.»

شرکت صنایع هواپیماسازی ایران (هسا)، پهپادهای «ابابیل» و «شاهد» را تولید می‌کند و از سال ۲۰۰۸ میلادی در فهرست تحریم‌های آمریکا بوده است. اما آنگونه که در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده است، در قراردادهایش با تأمین‌کنندگان خارج از ایران از نام شرکت «شاهین» استفاده می‌کند که به گفته این وزارت خانه، «تلاشی آشکار» برای فرار از تحریم‌های ایالات متحده و کنترل صادرات است.

واشینگتن، پیشتر نیز پنج شرکت مستقر در چین و یک شخص را به دلیل فروش و حمل قطعات مرتبط با صنایع هوا فضایی، از جمله قطعات مورد استفاده در هواپیماهای بدون سرنشین، به این شرکت ایرانی تحریم کرده بود.

در نتیجه تحریم‌های جدید اعمال شده، تمامی اموال و دارایی‌های اشخاص و نهادهایی که در آمریکا هستند یا در اختیار یا کنترل اتباع آمریکایی قرار دارند، باید مسدود و به اوفاک گزارش شوند.

اوفاک، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی متعلق به وزارت خزانه‌داری آمریکا است.

بر اساس این گزارش، همچنین هر نهادی که ۵۰ درصد آن به طور مستقیم یا غیرمستقیم متعلق به یک یا چند شخص تحریم‌شده باشد نیز شامل تحریم می‌شود.

به رغم تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا، ایالات متحده تحریم‌های جدیدی را علیه جمهوری اسلامی اعمال کرده است.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، همزمان با تبادل زندانیان اعلام کرده است که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین، و وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را به دلیل دست داشتن در بازداشت شهروندان آمریکایی در ایران در زمان ریاست‌جمهوری اش، تحریم کرده است.

آمریکا در نخستین سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد نیز از تحریم ٢٩ مقام و نهاد و همچنین وضع محدودیت‌های روادیدی علیه ١٣ مقام جمهوری اسلامی خبر داده بود.

XS
SM
MD
LG