لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۵

ناظران حقوق بشر در سوریه: رهبر داعش کشته شد | پنتاگون: نمی‌توانیم تایید کنیم


گروه ناظر بر تحولات سوریه روز سه شنبه به خبرگزاری رویترز گفت «اطلاعات تایید شده‌ای» در اختیار دارد که ابوبکر البغدادی رهبر گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی یا داعش کشته شده است.

یکی از مدیران گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا به رویترز گفته است، اطلاعات تایید شده‌ای از رهبران – از جمله یکی از رهبران سطح اول – داعش در دیرالروز در دست داریم.

همزمان وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد هیچ اطلاعات جدیدی وجود ندارد که براساس آن بتوان مرگ «ابوبکر البغدادی» رهبر داعش را تایید کرد.

رامی عبدالرحمن در ادامه گفت‌وگو با این خبرگزاری گفت، منابعی در داعش به منابع ما در دیرالزور در شرق سوریه گفته‌اند که ابوبکر البغدادی مرده است، «اما آنها زمان مرگ را نگفته‌اند.»

وزارت دفاع روسیه اواخر خرداد ماه از احتمال کشته شدن البغدادی در حملات هوایی اخیر آن کشور در حومه شهر رقه در سوریه گفته بود، اما وزارت دفاع آمریکا گفته بود که نمی‌تواند آن را تایید کند.

به نوشته رویترز، وزارت دفاع آمریکا می‌گوید اطلاعات جدیدی در دست ندارد که بتواند خبر کشته شدن البغدادی را تایید کند. دیگر مقام‌های ایالات متحده نیز هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

وبسایت های مرتبط با داعش نیز مطلبی درباره مرگ احتمالی البغدادی منتشر نکرده اند.

این در حالی است که پیکارجویان افراطی گروه داعش، هم در عراق و هم در سوریه، در طول چند ماه گذشته تحت فشار زیادی قرار گرفته بخش‌های بزرگی از تصرفات خود را از دست داده‌اند.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق روز دوشنبه رسما آزادی کامل موصل را اعلام کرد. از موصل دومین شهر بزرگ عراق، مانند رقه در سوریه، با عنوان مرکز خلافت خودخوانده داعش یاد می‌شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه شنبه در یک پیام کوتاه در توئیتر از «پیروزی‌های بزرگ علیه داعش» گفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG