لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۴

انتقاد تند ترامپ از مخالفان بهبود رابطه با روسیه: به ما بیشتر احترام خواهند گذاشت


رئیس جمهوری منتخب آمریکا در چند توئیت از «بهبود رابطه» با روسیه استقبال کرد و گفت کسانی که این بهبود رابطه را چیز بدی می دانند «افراد نادان یا احمق» هستند.

دونالد ترامپ روز شنبه ۱۸ دی در توئیتر خود نوشت «داشتن یک رابطه خوب با روسیه امر خوبی است، چیز بدی نیست. تنها افراد نادان، یا احمق‌ها، فکر می کنند بد است.»

وی همچنین یادآور شد، بدون این هم به اندازه کافی در سراسر دنیا مشکل هست. وقتی من رئیس جمهوری باشم، روسیه بسیار بیش از الان به ما احترام خواهد گذاشت.

رئیس جمهوری منتخب آمریکا همچنین گفت، هر دو کشور، شاید، برای حل بسیاری از موضوعات مهم و معضلات بزرگ جهان با یکدیگر همکاری کنند.

روسیه و آمریکا در چهار سال اخیر رابطه پر تنشی داشته اند. بعد از حضور نیروهای نظامی نزدیک به روسیه در منطقه کریمه در اوکراین و نقش این کشور در سوریه و سرکوب مخالفان اسد که از نزدیکان آمریکا محسوب می شوند، رابطه دو کشور به سردی گراییده است.

بعد از مطرح شدن نقش روسیه در هک کارزار انتخاباتی دموکرات ها و ادعا مبنی بر تضعیف کمپین کلینتون برای شکست در پی افشاگری های ناشی از این هک ها، باراک اوباما ابتدای دی ماه ۳۵ دیپلمات روسیه را از آمریکا اخراج کرد، اقدامی که با واکنش ضمنی و مخالفت ترامپ روبرو شد.

انتقادات ترامپ از منتقدان طرح او برای بهبود رابطه روسیه یک روز بعد از جلسه مقام های اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا و رئیس جمهوری منتخب صورت می گیرد.

بر اساس گزارش دستگاه‌های اطلاعاتی ایلات متحده درباره عملیات روسیه برای تاثیر گذاشتن در روند انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، که بخش‌هایی از آن شب گذشته از طبقه بندی خارج و به انتشار عمومی رسید، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه شخصا دستور عملیات را صادر کرده است.

آقای ترامپ تاکنون ارزیابی‌‌‌های اطلاعاتی آمریکا را در مورد نقش روسیه در انتخابات ۱۸ آبان ماه، که او موفق شد هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات را شکست دهد، نپذیرفته است. او با وجود «سازنده» خواندن دیدار روز جمعه خود با مدیران ارشد اطلاعاتی، از ذکر صریح این که آیا این ارزیابی‌ها را پذیرفته یا خیر، خودداری کرد.

روسیه نیز تا کنون اتهام تلاش برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا را رد کرده است.

برخی دموکرات ها و حتی جمهوریخواهان از جمله جان مک کین، موافق بهبود رابطه با پوتین نیستند اما آقای ترامپ به این انتقادات توجهی ندارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG