لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۶

آمریکا از "هواوی" به دلیل همکاری با ایران و کره شمالی تحقیق می کند


شرکت هواوی که مقر آن در چین است در جهان ۱۴۰ هزار کارمند دارد.
شرکت هواوی که مقر آن در چین است در جهان ۱۴۰ هزار کارمند دارد.

آمریکا به علت فعالیت های شرکت هواوی در ایران و کره شمالی، برای این شرکت احضاریه صادر کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که شرکت فناوری هواوی علاوه بر ورود به بازارهای بریتانیا و هند، در برخی کشورهای دیگر نیز سرمایه گذاری کرده که هدف تحریم های ایالات متحده آمریکا هستند.

آمریکا در سال های اخیر برای شرکت هایی که ممکن است فناوری های آنها در نقض حقوق بشر استفاده شود، محدودیت هایی ایجاد کرده است.

شرکت هواوی، چندملیتی است و در زمینه شبکه‌های کامپیوتری و ارتباطات فعال است. این شرکت بزرگ‌ترین ارائه کننده سرویس‌های ارتباطی پس از پیشی گرفتن از اریکسون در سال ۲۰۱۲ در جهان است.

هواوی پیشتر به سوریه وارد شده بود و در ماه های اخیر گزارش هایی منتشر شده که با ایران و کره شمالی نیز در ارتباط است.

روزنامه نیویورک تایمز نوشته است، البته تحریم های هسته ای ایران لغو شده، اما هنوز تحریم های حقوق بشری پابرجاست.

به نوشته این روزنامه، بر اساس احضاریه ای که به شرکت هواوی ارسال شده، خزانه داری آمریکا از این شرکت خواسته همه اطلاعات مربوط به صادرات به کوبا، ایران، کره شمالی، سودان و سوریه را به این وزارتخانه ارایه بدهد.

آمریکا در حال حاضر در حال تحقیق است که آیا هواوی مقررات صادرات آمریکا را نقض کرده است یا خیر. هنوز شرکت هواوی رسما به ارتکاب تخلف متهم نشده است.

این شرکت در بیانیه ای اعلام کرد به قوانین و مقررات کشورهایی که در آنها فعالیت دارد متعهد است. دفتر اصلی این شرکت در شهر شنژن چین قرار دارد و بیش از ۱۴۰ هزار کارمند در سراسر دنیا دارد.

از مدتها پیش شرکت مخابرات ایران با این شرکت چینی همکاری‌های زیادی داشته و اکثر آنتن‌های BTS تلفن همراه در ایران از این شرکت خریداری شده است.

گفته می شود شرکت مبین نت و ایرانسل ارائه دهنده اینترنت وایمکس مودم‌های خود را از این شرکت خریداری و ارائه نموده است.

XS
SM
MD
LG