لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۱

رئیس جمهوری تایوان خطاب به چین در سالگرد قیام تیان آن من: دمکراسی ترسناک نیست


در بیست و هفتمین سالگرد سرکوب خونین اعتراضات دانشجویان در داخل و پیرامون میدان تیان آن من در پکن، رئیس جمهوری جدید تایوان روز شنبه به رهبران چین گفت نباید از دمکراسی بترسند.

به گزارش رویترز، تسای اینگ – ون در مطلبی در صفحه فیس بوک خود گفت تایوان می تواند نمونه ای برای چین باشد.

او پیش از برگزاری انتخابات در تایوان در اوائل سال جاری کفت مردمی از چین، و نیز سرزمین های چینی هنگ کنگ و ماکائو را که با مردم تایوان مخلوط شده اند دیده است.

تسای، که ماه پیش کارش را آغاز کرد ، نوشت "این دوستان، پس از تجربه های شخصی می توانند ببینند که در حقیقت نکته ترسناکی در مورد دمکراسی وجود ندارد، و دمکراسی چیز خوبی است."

دولت چین در ۴ ژوئن ۱۹۸۹ تانک ها را برای درهم شکستن تظاهرات به میدان فرستاد. پکن هرگز شمار کشته شدگان را منتشر نکرده است، اما تخمین های گروه های حقوق بشری از چند صد تا چندین هزار نفر متفاوت است.

تسای در مطلب منتشر شده خود در فیس بوک درباره سالگرد سرکوب تیان آن من نیز اظهار نظر کرد و گفت کسی نمی تواند پیشرفت های مادی چین تحت رهبری حزب کمونیست را انکار کند، با این حال چین اگر حقوق بیشتری به مردمش می داد احترام بین المللی بیشتری کسب می کرد.

تایوان تنها بخشی از جهان چینی زبان است که انتخابات آزاد در آنجا برگزار می شود، و تسای ممکن است با اظهار نظر آشکار در باره تیان آن من ، پکن را برآشفته کند.

XS
SM
MD
LG