لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۲

اشتون کارتر: "چین دیوار بزرگ انزوا به دور خود می کشد"


اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا روز شنبه گفت اگر چین به اقدامات تحریک آمیز خود در نظامی کردن دریای جنوبی چین ادامه دهد "دیواری بزرگ از انزوای خودخواسته به دور خود می کشد."

کارتر این سخنان درباره رفتار چین در آبهای استراتژیک دریای جنوبی چین و دیگر مناطق را در گفتگوهای امنیت بین المللی موسوم به "شانگری لا" و در دیدار با وزیران دفاع کشورهای آسیایی، تحلیلگران امنیتی و چهره های علمی ایراد کرد.

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا و همتای او از کره جنوبی روز شنبه در حاشیه گفتگوهای سالانه امنیت بین المللی، در مورد امنیت شبه جزیره کره تبادل نظر کردند.

گفتگوهای امنیت بین المللی در سنگاپور برگزار شد و وزرای امور دفاع آمریکا و کره جنوبی آزمایش های اتمی و موشکی کره شمالی را به شدت محکوم کردند.

کره جنوبی پیشنهاد کره شمالی برای برگزاری گفتگوهای امنیتی را رد کرده، زیرا این پیشنهاد شامل غیر اتمی کردن شبه جزیره کره نمی شود. آمریکا هم در این کنفرانس بار دیگر بر تعهد خود برای دفاع از امنیت کره جنوبی تاکید کرد.

آقای کارتر وزیر دفاع آمریکا در کنفرانسی خبری در سنگاپور گفت، شبکه دفاعی در جنوب شرقی آسیا شامل تمام کشورهای منطقه می شود و حتی چین را در حاشیه قرار نمی دهد.

کارتر گفت: "هر کشوری باید خود تصمیم بگیرد. امیدواریم که تمام کشورهای [منطقه] از جمله چین عضویت در این شبکه و نه جدا کردن خود از آن را انتخاب کنند."

آدمیرال گوان یوفای مدیرکل وزارت دفاع چین در امور خارجی نیز که در این مذاکرات شرکت کرده، اظهار کرد اگر آمریکا واقعا خواستار گسترش همکاریهای پکن و واشنگتن در امور نظامی ست، باید موانعی همچون فروش اسلحه به تایوان را متوقف کرده و از اعزام جنگنده ها و ناوهای جنگی به منطقه خودداری کند.

XS
SM
MD
LG