لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۷

انتقاد پنتاگون از استقرار تجهیزات نظامی چین در جزایر مصنوعی دریای جنوبی چین


جزایر اسپارتلی در دریای چین جنوبی
جزایر اسپارتلی در دریای چین جنوبی

وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، روز جمعه اعلام کرد که چین اقدام به استقرار سامانه‌های آتش‌بار متحرک در یک جزیره مصنوعی در آب‌های مورد اختلاف دریای چین جنوبی کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، برنت کولبرن سخنگوی پنتاگون، که اشتون کارتر وزیر دفاع را در سفر به خاور دور همراهی می‌کند، روز جمعه گفت ایالات متحده از این اقدام چین اطلاع دارد.

با این حال سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش گفت از این موضوع «بی‌اطلاع» است.

جان مک کین سناتور جمهوریخواه ایالت آریزونا و رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا نیز این موضوع را «تحولی ناراحت کننده» خواند و گفت این اقدام پکن بر تنش‌ها خواهد افزود، «اما به مناقشه منجر نخواهد شد.»

به گزارش رویترز، آقای مک کین در یک نشست خبری در شهر هوشی مین در ویتنام گفت، این اقدام «بر نیاز به وادار کردن چینی‌ها به درک این موضوع که کارهایشان ناقض قوانین بین الملی است و جهانیان آن را محکوم خواهند کرد، تاکید می‌گذارد.»

وی افزود «ما قرار نیست با چین وارد مناقشه شویم، اما می‌توانیم گام‌هایی برداریم که آن را از ادامه این نوع فعالیت‌ها باز دارد.»

مقامات آمریکایی می‌گویند به دنبال عملیات لایروبی در آب‌های مورد مناقشه، حدود ۲ هزار هکتار به پنج پاسگاه در جزایر اسپارتلی در دریای چین جنوبی افزوده است.

تصاویر ویدئویی گرفته شده توسط هواپیماهای تجسسی نشان می‌دهند تجهیزات لایروبی و کشتی‌های دیگر، مناطق دور افتاده را به جزایری با باند فرود هواپیما و بنادر تبدیل می‌کنند.

وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه خواهان توقف فوری بازیافت زمین در دریای چین جنوبی شد، و انتظار می‌رود این موضوع را روز شنبه در یک کنفرانس امنیتی در سنگاپور دوباره مطرح کند.

XS
SM
MD
LG