لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۶

وزیران امور خارجه آمریکا و چین ملاقات کردند


وزیر امور خارجه چین به همتای آمریکائی اش گفته است تصمیم پکن به دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی خود، راسخ و تزلزل ناپذید است.

وانگ یی، این نظر را روز شنبه در یک نشست خبری در پکن در پی دیداری با جان کری ابراز داشت. آنها همچنین در باره شماری از مسائل از جمله تجارت، برنامه اتمی کره شمالی، و تنش در نواحی مورد اختلاف دریای چین جنوبی بحث کردند.

آقای کری از شتاب و گستره فعالیت های چین در تصاحب زمین در دریای چین جنوبی ابراز نگرانی کرد و پکن را به مذاکره با آسه آن برای تهیه رهنمودهایی جهت حل اختلافات دریایی فرا خواند.

آمریکا و اکثر اعضای اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا بر این گمانند که پکن قصد دارد جزایر کوچکی بسازد و بر آنها ادعای مالکیت کند.

وانگ اظهار داشت چین در حالی که برای گفت و گو آماده است، از ساختن جزایر منصرف نخواهد شد وآنرا اقدامی که کاملا در چارچوب حاکمیت چین قرار دارد، نامید.

چین بر کوشش های خود برای بازستانی زمین در مناطق جزایر اسپراتلی، که فیلیپین، ویتنام، مالزی ، برونی و تایوان نیز بر آن ادعای مالکیت دارند، افزوه است.

مقامات آمریکایی هفته پیش گفتند وزارت دفاع اعزام کشتی ها و هواپیماهای نظامی به دریای چین جنوبی را برای کمک به آزادی کشتیرانی بررسی می کند. وزارت امور خارجه چین این اقدام را تحریک کننده توصیف کرد.

وانگ گفت چین و آمریکا باید برای شتاب بخشیدن به پیشرفت پیمان سرمایه گذاری دو جانبه به یکدیگر کار کنند.

آقای کری، که در صفحه توئیتر خود مذاکرات با همتای چینی اش را سازنده نامید، قرار است روز یکشنبه با رئیس جمهوری چین ملاقات کند. سپس برای ملاقات با رئیس جمهوری و دیگر مقامات کره جنوبی به سئول خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG