لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۴

گزارش: ارتش چین به سرعت تقویت می شود


یک هیات کنگره آمریکا می گوید مدرنیزه شدن شتابان ارتش چین موازنه امنیتی در منطقه آسیایی اقیانوس را تغییر می دهد و دهها سال برتری نظامی آمریکا را به چالش می گیرد.

این هشدار روز چهارشنبه در گزارش سالانه فراگیر کمیسیون بررسی اقتصادی و امنیتی آمریکا – چین، که قانونگذاران آمریکا را در سیاست مرتبط با پکن راهنمایی می کند، داده شد.

گزارش همچنین دولت چین را به «هدایت و اجرای یک کمپین گسترده جاسوسی سایبری علیه آمریکا» متهم می سازد ومی گوید برای کمک به متوقف ساختن این روند ممکن است وضع تحریم هایی لازم باشد.

چین به این اتهامات پاسخ نداده است. سال پیش، وزارت امور خارجه گزارش کمیسیون را برای آنچه آن را یک نگرش «جنگ سرد» نامید، محکوم کرد.

چین هر چند هنوز از نظر بودجه دفاعی از آمریکا عقب تر است، اما در دهه های اخیر هزینه های نظامی را منظما افزایش داده است. پکن اصرار دارد اقداماتش صلح جویانه است.
اما رئیس کمیسیون گفت چین قدرت خود را در خارج گسترش می دهد و به ویژه از تاکتیک های «ارعابی» در دریاهای شرقی و جنوبی چین استفاده می کند.
او یادآور شد روشن است که چین قصد ندارد اختلافات دریایی خود را از طریق مذاکرات چند جانبه یا کاربرد قوانین بین المللی و روندهای قضایی حل کند.

این تحول درحالی جریان دارد که پرزیدنت اوباما قول داده است تاکید بیشتری بر روندهای اقتصادی و نظامی در منطقه بگذارد.

کمیسیون از چنین برنامه هایی استقبال می کند، اما یاد آور می شود بسیاری از متحدان آمریکا نگران هستند تنگناهای بودجه ای ممکن است توانایی واشنگتن را برای اجرای آنها محدود سازد.

هیات کنگره همچنین گفت نیاز است واشنگتن به سرعت پکن را متقاعد کند رویکرد خود را نسبت به جاسوسی سایبری، که به گفته کارشناسان میلیارد ها دلار به شرکت های آمریکایی صدمه زده است، تغییر دهد.
XS
SM
MD
LG