لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۰

آمریکا به حل مناقشه بین چین و آسه آن متعهد است


غیبت باراک اوباما در کنفرانس رهبران کشورهای گروه آسه آن در برونئی به ناتوانی رئیس جمهوری آمریکا در محقق سازی وعده ای تعبیر شده که پیشتر در سال جاری میلادی قولش را داده بود. او وعده داده بود که برای حل اختلاف میان چین و آسه آن بر سر دریای چین جنوبی تلاش کند تا احتمال درگیری به حداقل برسد. جان کری به جای آقای اوباما در این کنفرانس شرکت کرده است.

آقای کری در نشست آسه آن گفت عدم حضور رئیس جمهور کشورش در نشست های اپک و آسه آن موجب بروز تردیدهایی در آسیا درباره تعهد آمریکا به این منطقه شده است.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه به رهبران حاضر در نشست آسه آن گفت می داند که رهبران منطقه ای آسیا درک می کنند که تعطیلی بخش هایی از دولت آمریکا دلیل عدم حضور آقای اوباما است. او در عین حال گفت: «اطمینان می دهم که تحولات واشنگتن مسئله ای موقتی است و معنایی بیش از این ندارد.»
مقامات ارشدی که با وزیر خارجه آمریکا همسفرند تاکید می کنند که جان کری با تمامی دولتمردانی که قرار بود با باراک اوباما ملاقات کنند، دیدار می کند و حتی یک دیدار اضافی نیز در برنامه او گنجانده شده و آقای کری با تین سین، رئیس جمهوری برمه نیز ملاقات می کند.

دولت باراک اوباما به آن دسته از اعضای آسه آن که می خواهند دستورالعمل محکمی برای کاهش احتمال درگیری در دریای چین جنوبی تدوین کنند، حمایت می کند.

یک دیپلمات ارشد آمریکایی که به برونئی سفر کرده به خبرنگاران گفت مذاکرات میان آمریکا و کشورهای آسه آن ادامه خواهد داشت. همزمان دبیر کل کشورهای آسه آن نیز با اشاره به مذاکرات اخیر میان آسه آن و مقامات چینی در پکن گفت: «مذاکرات ادامه خواهد یافت. صلح و ثبات نه تنها برای آسه آن بلکه برای تمامی کشورهای منطقه آسیا، از جمله چین حیاتی است.»

لی کگیانگ، نخست وزیر چین نیز بر تمایل پکن برای حل مناقشات دریایی در مذاکرات دو طرفه تاکید کرد.

چین بر بیشتر مناطق دریای جنوبی ادعای مالکیت دارد اما چهار عضو آسه آن (برونئی، مالزی، فیلیپین، و ویتنام) بر سر مالکیت آن مناطق با چین اختلاف داردند.
XS
SM
MD
LG