لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۶

همکاری های دفاعی آمریکا و ژاپن تقویت می شود


ایالات متحده آمریکا و ژاپن موافقت کرده اند عملیات امنیتی و شناسایی منطقه ای را تقویت کنند. این اقدام درحالی صورت می گیرد که سطح تنش های ناشی از ادعاهای ارضی چین و تهدیدهای اتمی وموشکی کره شمالی بالا گرفته است.

خبر این توافق روز پنجشنبه - در پی مذاکرات امنیتی مقامات آمریکایی و ژاپن - اعلام شد. وزارت دفاع آمریکا همچنین از نقش بزرگتری که ژاپن در دفاع ملی خود بازی می کند استقبال کرد.

بر اساس این توافق، پنتاگون برای نخستین بار پهپادهای شناسایی دور پرواز را به ژاپن خواهد فرستاد و هواپیمای جدید گشت دریایی پ – ۸ به کار گرفته خواهد شد.

وزیران دفاع و دیپلمات های دو کشور همچنین موافقت کرده اند، دومین رادار پدافند موشکی در ژاپن مستقر شود.

چاگ هگل وزیر دفاع آمریکا گفت این رادار توانایی دفاع از سرزمین آمریکا و ژاپن در برابر موشک های بالیستیک کره شمالی را افزایش خواهد داد.

هر چند کره شمالی هدف رادار دفاعی است، اما این رادارها احتمالا چین را نیز زیر پوشش قرار خواهد داد.

پکن اغلب گشت های دریایی و هوایی خود را به نزدیکی جزایر سنکاکو و دیااویو می فرستد. چین ادعای مالکیت جزایر سنکاکو را دارد.

بیانیه مشترک کمیته مَشورتی امنیتی آمریکا – ژاپن چین را ترغیب می کند به معیارهای بین المللی پای بند بماند.

چاگ هگل باردیگرتاکید کرد جزایردرچارچوب تعهدات امنیتی آمریکا با ژاپن قراردارند، و واشنگتن با هرعمل یک جانبه برای تضعیف کنترل اداری ژاپن برآنها مخالف است.

بیانیه مشترک همچنین پروژه های مشترک آمریکا و ژاپن برای دفاع دربرابرحملات سایبری، تقسیم اطلاعات وهمکاری فضایی را تَشریح می کند.

افزون براین، دوطرف موافقت کردند دراتحاد دفاعی آمریکا و ژاپن بازنگری شود تا توکیو بتواند نقش بزرگتری درحفاظت از حاکمیت خود ایفا کند.

شینزوآبه نخست وزیرمی خواهد بخش هایی ازقانون اساسی ژاپن، که شرکت کشور درعملیات جنگی را ممنوع می سازد، تغییر کند، و بروزنگرانی هایی را درکشورهای همسایه موجب شده است.

اما ، آمریکا ازگسترش نقش دفاعی ژاپن استقبال کرده است و می گوید هدف این است که اتحاد متوازن ترو کارآمدتری بین ارتش های دو کشور بوجود آید و آنها بعنوان شریکان کامل عمل کنند .

جان کری وزیرامور خارجه آمریکا می گوید بحث های جاری همکاری های نظامی و دیپلماتیک را درمسیر جدیدی قرار خواهد داد.

او یادآور می شود واشنگتن وتوکیو با هدف ایجاد چارچوبی که راهنمای اتحاد دوجانبه برای سالهای آینده خواهد بود، کارخواهند کرد.

قرار است کمیته مشورتی امنیتی تا پایان 2014 تغییراتی را در رهمنودهای همکاری دفاعی آمریکا – ژاپن، مصوبه 1997، پیشنهاد کند.

آمریکا و ژاپن همچنین باردیگربربرنامه خارج ساختن 9 هزار سربازآمریکایی ازپایگاه های نظامی دراوکیناوا، تاکید گذاشتند.
XS
SM
MD
LG