لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۲

کری از پایبندی آمریکا و چین به مدلی جدید از مناسبات خبر داد


جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده در نشست مشترک با مقامات چینی در پکن - ۱۸ تیر ۱۳۹۳
جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده در نشست مشترک با مقامات چینی در پکن - ۱۸ تیر ۱۳۹۳

مذاکرات دو روزه دیپلماتیک و اقتصادی بین آمریکا و چین، روز پنجشنبه پایان یافت و وزیر امور خارجه ایالات متحده همکاری بین دو کشور را ستود.

جان کری در سخنانی در پکن گفت آمریکا و چین به مدل جدیدی از مناسبات، بر پایه همکاری‌های عملی و مدیریت سازنده اختلافات، پایبند هستند.

در ششمین دور گفتگوهای سالانه موسوم به «مذاکرات اقتصادی و استراتژیک آمریکا و چین»، مسائل گوناگونی از تغییرات آب و هوایی تا امنیت سایبری، اصلاحات اقتصادی و تنش‌های دیپلماتیک چین با همسایگانش بین دو طرف مطرح شد.

مقام‌های ارشد واشنگتن و پکن در پایان این مذاکرات از پیشرفت در روند حل و فصل اختلافات بر سر مسائل مربوط به حملات سایبری و روابط اقتصادی دوجانبه خبر دادند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت در مورد حملات سایبری، که به گفته او به شرکت‌های آمریکایی آسیب می‌زنند، مذاکراتی «صریح و بی‌پرده» با همتای چینی خود انجام داده است.

چین اتهام آمریکا مبنی بر سرقت اطلاعاتی از شکرت‌های آمریکایی را رد می‌کند و در مقابل ایالات متحده را به جاسوسی از پکن متهم می‌کند.

آقای کری در یک نشست خبری گفت بحث‌ها بیشتر آن که به اقدامی فوری منجر شود، بر تبادل نظر متمرکز بود. مقامات آمریکایی ابراز امیدواری می‌کنند شکل‌گیری آنچه که در گفتگوهای پکن با آن موافقت شد، پیش از نشست‌های شورای همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه در پائیز آغاز شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز همکاری با آمریکا در گفتگوهای محرمانه را یاد آور شد و گفت مهم‌ترین پیامی که ششمین دور مذاکرات اقتصادی و استراتژیک آمریکا و چین به جهان فرستاد این است که دو کشور بر همکاری دوجانبه، جهت پیشبرد مناسبات سازنده، پایبند هستند.

در جریان این دور از مذاکرات سالیانه، مقام‌های چینی تاکید کردند که سعی دارند به موازنه درستی در روند پیشبرد اصلاحات اقتصادی دست پیدا کنند.

XS
SM
MD
LG