لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۹

دسترسی به بازار در صدر گفت وگوهای آمريکا و چين


جک لو، وزیر خزانه داری ایالات متحده آمريکا
جک لو، وزیر خزانه داری ایالات متحده آمريکا

جک لو وزیر خزانه داری ایالات متحده می‌گوید، سرعت اصلاحات اقتصادی و نیاز به افزایش بيشتر ارزش پول چین در میان مسائلی است که در گفتگوهای موسوم به «دیالوگ امنیتی و اقتصادی» هفته آینده در پکن به آن خواهد پرداخت. از دید آقای لو، مسايل مربوط به جاسوسی سایبری مانعی برای بهبود روابط بین دو اقتصاد بزرگ جهان نخواهند بود.

آقای لو، که روز سه‌شنبه در شورای تجاری ایالات متحده و چین صحبت می‌کرد، گفت انتظار پیشرفت بیشتری در گفتگوهای هفته آینده دارد. او به تعهد چین برای باز کردن بیشتر اقتصاد بروی سرمایه گذاری خارجی اشاره کرد و گفت که از سال ۲۰۱۰، یوان پول رایج چین، ۱۴ درصد افزايش داشته است.

جک لو در اين ارتباط گفت «پول چين هنوز هم نیاز به افزايش بيشتر قيمت دارد، زيرا هنوز کم ارزش‌گذاری شده است، و این چیزی است که به مصرف‌کنندگان چینی لطمه می‌زند؛ قدرت خرید آنها را کاهش می دهد. یکی از چیزهایی که از نظر اقتصاد چین خیلی مهم است، افزايش تقاضای مصرف‌کننده است؛ اما این از نقطه نظر شیوه‌های تجاری منصفانه نيست، برای همین است که ما بر روی آن خیلی سخت پافشاری می کنيم.»

لو گفت این یک مساله آستانه‌ای است که برای اعتمادسازی بین دو کشور اساسی است. پول کم ارزش‌گذاری شده، صادرات چین را افزایش می‌دهد و به رقابت خارجی لطمه می‌زند.

او گفت چین باند تجاری ارز خود را در هفته‌های اخیر گسترده کرده است، اما پیشرفت به سمت نرخ مبادلات ارزی متکی به بازار را دو گام به جلو و دست کم بخشی از یک گام به عقب توصيف نمود.

گری هاف باوئر، از موسسه پیترسون برای اقتصاد بین المللی، خواسته‌های ایالات متحده در مورد افزايش ارزش پول چين را برای پکن غير قابل قبول می بیند.

هاف باوئر گفت «چین در حال تحکیم کردن اعتبار است. اين، باعث اندکی کاهش در فعالیت‌های اقتصادی در چین شده است. همچنین، چین سرگرم مبارزه بزرگی عليه فساد است. شما بازداشت این ژنرال‌ها را ببینید، که به سطح استانی هم راه پيدا کرده است، و این در پروژه های بزرگ استانی کاهش ايجاد کرده است. برای جبران آن یکی از کارهايی که دولت چین برای حفظ تجارت در حال انجام است، مقاومت در برابر افزايش ارزش پول است.»

آقای لو می‌گويد، نرخ ارزی که در بازار تعیین شود، همراه با اقتصاد باز چینی، برای اقتصاد ایالات متحده و توانایی تجاری آمریکا به رقابت در شرايطی منصفانه خوب خواهد بود.

لو در اين رابطه گفت «صادقانه بگویم، من فکر می‌کنم این به نفع چین است. اگر شما به طرح‌های اقتصادی اصلی چین نگاه کنيد، آنچه که در پلنوم سوم قرار داده شده، مسائلی که من اکنون شرح دادم، در رابطه با آنچه که آنها به عنوان برنامه خود اتخاذ کرده اند مرکزی است. بنابراین، به همین دلیل من نسبت به پيشرفت در اين زمينه خوش بین هستم.»

لو گفت پس از اعلام منطقه آزاد تجاری شانگهای توسط چین پیشرفت در اين زمينه ها نامساعد بوده است.

XS
SM
MD
LG