لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۰

رئیس جمهوری چین: رویارویی چین و آمریکا «فاجعه» خواهد بود


شی جین پینگ رئیس جمهوری چین (راست) و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا - پکن، ۱۸ تیر ۱۳۹۳
شی جین پینگ رئیس جمهوری چین (راست) و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا - پکن، ۱۸ تیر ۱۳۹۳

در آغاز گفتگوهای سالانه ایالات متحده و چین، مقام‌های ارشد دو کشور روز چهارشنبه در پکن، بر همکاری‌های دوجانبه تاکید کردند.

رئیس جمهوری چین در مراسم افتتاحیه نشست دو روزه موسوم به «مذاکرات اقتصادی و استراتژیک» بین دو کشور گفت، رویاروئی بین آمریکا و چین «قطعاً یک فاجعه» خواهد بود.

شی جین پینگ در ادامه یادآور شد همکاری بین دو کشور می‌تواند دستاوردی گرانبها باشد که به سود هر دو کشور و جهان خواهد بود، و افزود هر دو کشور باید به دوردست نگاه کنند، به تقویت همکاری ها بپردازند و از رویارویی پرهیز کنند.

این حساسیت را جان کری وزیر امور خارجه و جک لو وزیر خزانه داری ایالات متحده، که سرپرستی هیات آمریکایی را برعهده دارند، در سخنان خود تکرار کردند.

آقای کری گفت ایالات متحده سعی در مهار چین ندارد، بلکه امیدوار است آن کشور «آرام، باثبات و موفق» باشد و به ثبات منطقه‌ای کمک کند. وی همچنین افزود دو کشور علیرغم اختلافاتشان، این توانایی را دارند که زمینه‌های مشترک همکاری را پیدا کنند.

این گونه بیانیه‌های آشتی‌جویانه در گفتگوهای سالیانه پکن و واشنگتن عادی است؛ اما در جلسات خصوصی، هر دو طرف باید به مسائل حساسی که روابط دوجانبه را به چالش گرفته‌اند بپردازند.

یکی از حوزه‌های مورد اختلاف مقوله‌های اقتصادی است، مانند ارزش پول چین و دسترسی آمریکا به بازارهای آن کشور. وزیر خزانه داری ایالات متحده در این ارتباط گفت بسیار مهم است چین به سوی نرخ مبادله ارزی که بر اساس تصمیم بازار باشد حرکت کند.

اختلافات دریایی چین با همسایگانش در دریاهای جنوبی و شرقی چین، احتمالاً یک مورد دیگر تنش در مذاکرات خواهد بود.

بسیاری از کشورهای آسیایی چین را متهم می‌کنند از قدرت نظامی خود برای پیشبرد ادعاهای دریایی و بهره برداری از منابع طبیعی منطقه استفاده می‌کند.

آمریکا در این مناقشات رسماً جانب هیچ طرف را نگرفته است، اما در پیشاپیش مذاکرات، یک مقام ارشد آمریکایی ادعاهای چین را «مشکل آفرین» و زمینه‌ای برای بروز تنش‌های منطقه‌ای خواند.

XS
SM
MD
LG