لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۱

واکنش چین به اتهام جاسوسی سایبری از آمریکا


بخشی از ساختمانی در حومه شانگهای، که هکرهای ارتش چین در آن مستقر هستند.
بخشی از ساختمانی در حومه شانگهای، که هکرهای ارتش چین در آن مستقر هستند.

در پی اعلام جرم آمریکا علیه افسران چینی، سفیر آمریکا در پکن به وزارت خارجه احضار، و اعتراض دولت چین به او ابلاغ شد.

وزارت امور خارجه چین در واکنش به اعلام جرم آمریکا علیه پنج افسر ارتش آن کشور به اتهام جاسوسی اینترنتی از شرکت های آمریکایی، سفیر آمریکا در پکن را فراخواند.

پکن همچنین گفته است در واکنش به اعلام جرم از سوی ایالات متحده، اقدامات بیشتری را انجام خواهد داد، اما در مورد جزئیات آن اقدامات توضیحی نداده است.

روز دوشنبه وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد دادگاهی در این کشور علیه پنج افسر ارتش چین که از شرکت های آمریکایی فعال در زمینه های انرژی هسته ای، فلزات و صنایع تولیدکننده تجهیزات خورشیدی جاسوسی می کردند، اعلام جرم کرده است.

اندکی پس از انتشار خبر اعلام جرم دادگاه آمریکا علیه نظامیان چینی، وزارت امور خارجه چین مکس باکوس سفیر ایالات متحده را فراخواند و پیام اعتراض پکن را به او ابلاغ کرد.

پکن اتهامات وارده به افسران ارشد کشورش را تکذیب کرده و از آمریکا خواسته است تا اتهام وارده را لغو کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین با بیان این که این واشنگتن است که درباره عملکردش در فضای سایبری باید به دنیا توضیح دهد گفت، «آمریکا به جای این که توضیحی ارائه دهد، درست و نادرست را در هم می آمیزد. چین از آمریکا می خواهد که توضیح روشنی در این باره بدهد و دست از چنین اقداماتی بردارد.»

آمریکا پیشتر هم چین را به هک کردن کامپیوترهای این کشور و سرقت تکنولوژی نظامی و تجاری متهم کرده بود. اما این نخستین باری است که بطور علنی چین را متهم به جاسوسی سایبری می کند، و افرادی را بطور مشخص در این زمینه مسئول می داند.

در اعلام جرم ایالات متحده آمده است هکرهای نظامی چین عضو گروه هکرهای ارتش آن کشور موسوم به واحد ۶۱۳۹۸ بودند، و با هدف سرقت اطلاعاتی که می تواند برای رقبای شرکت های تجاری آمریکا در چین – از جمله شرکت های متعلق به دولت – مفید باشد، اقدام به جاسوسی اینترنتی کرده اند.

در مقابل، چین می گوید قضیه ادوارد اسنودن کارمند پیشین اطلاعات آمریکا و ویکی لیکس نشان می دهد که آمریکا در مورد امنیت اینترنتی تا چه حد دروغ می گوید.

رییس اتاق بازرگانی آمریکا در چین می گوید امنیت اینترنتی نگرانی عمده جامعه تجاری است. وی در بیانیه ای که روز سه شنبه منتشر شد گفت: «میان گردآوری اطلاعات برای اهداف مشروع امنیت اینترنتی با گردآوری اطلاعات امنیتی برای سرقت اسرار تجاری تفاوت اساسی وجود دارد.»

او می گوید از دولت های پکن و واشنگتن خواسته است تا درباره مقررات روشی برای کمک به شفاف سازی تفاوت میان این دو، با یکدیگر همکاری کنند.
XS
SM
MD
LG