لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۱

دبیرکل سازمان ملل حمله ائتلاف به رهبری عربستان به مواضع حوثی‌های یمن را محکوم کرد


آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل، عکس از آرشیو
آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل، عکس از آرشیو

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد حمله روز جمعه نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به مواضع تحت کنترل حوثی‌های یمن را که دستکم ۶۰ کشته در پی داشت، محکوم کرد و خواستار تحقیق و بررسی کامل در مورد این حمله شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد جمعه یک بهمن با صدور بیانیه‌ای گفت: «حمله هوایی به تاسیسات ارتباطات در حدیده، خدمات ضروری اینترنتی را در سرتاسر کشور مختل کرده و دبیرکل سازمان ملل خواستار تحقیقی فوری، شفاف و موثر در مورد این حمله برای اطمینان از پاسخگویی شد.»

دبیرکل سازمان ملل خواستار توقف فوری درگیری‌ها شد و افزود: «دو طرف باید متعهد به حفظ امنیت و سلامت غیرنظامی‌ها در پی هر عملیات نظامی باشند و پیش‌نیازها و احتیاط‌های مربوط را رعایت کنند.»

وزیر بهداشت حوثی‌ها جمعه گفت که حمله هوایی ائتلاف به رهبری عربستان به یک زندان تحت کنترل حوثی‌ها موجب کشته شدن ٧٠ زندانی و زخمی‌شدن ده‌ها نفر دیگر شده است.

حملات شدید روز جمعه ائتلاف به رهبری عربستان پس از حملات موشکی و پهپادی چند روز پیش شبه نظامیان حوثی به ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی صورت می‌گیرد.

یمن فقیرترین کشور جهان عرب است. با تسخیر صنعا توسط شبه‌نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران در سال ۲۰۱۴ و بیرون راندن دولت قانونی یمن، و سپس ورود ائتلاف تحت رهبری عربستان به دفاع از دولت قانونی یمن در سال ۲۰۱۵، این کشور صحنه جنگ خونینی بوده که جان بیش از ١٣٠ هزار نفر را گرفته و یکی از بدترین بحران های انسانی جهان را رقم زده است.

XS
SM
MD
LG