لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۹

نفتالی بنت: اولویت اسرائيل وارد کردن «ضربه سخت به رژیم ایران» است


نفتالی بنت - آرشیو
نفتالی بنت - آرشیو

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائيل، روز پنجشنبه گفت که «اولین ماموریت» کشور اسرائیل، «وارد کردن ضربه سخت به رژیم ایران و نوچه‌هایش در منطقه است.»

این مطلب را حساب رسمی نخست وزیر اسرائيل در توئيتر به زبان فارسی منتشر کرد.

به گفته دفتر نخست وزیر اسرائيل، آقای بنت در این روز به همراه، بنی گانتس وزیر دفاع، و آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائيل، با اعضای ستاد کل ارتش این کشور دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

اسرائيل بارها گفته است که حضور نظامی ایران در اطراف خود را تهدیدی علیه خود می‌داند و با این حضور و کمک ایران به گروه‌های شبه نظامی در منطقه مقابله می‌کند.

روزنامه تایمز اسرائيل نیز گزارش داده است که بنی گانتس روز پنجشنبه پیش از اظهارات بنت از قدرت‌های جهانی خواست در مذاکره با ایران برای احیای توافق هسته‌ای برجام موضوع حمایت تهران از گروه‌های نیابتی خود در منطقه را نیز بگنجانند.

آقای گانتس با اشاره به حمله اخیر مرگبار حوثی‌های مورد حمایت ایران به تاسیساتی در امارت گفت در شرایطی که مقامات ارشد ایرانی با ظاهری مرتب و رسمی در وین مذاکره می‌کنند، «فرستادگان آنها در خاورمیانه در حال افزایش تجاوزگری‌های خود در منطقه هستند.»

او این سخنان را در حضور همتای یونانی خود در وزارت دفاع اسرائيل بیان کرد.

امارات بخشی از ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان است که به نفع دولت یمن با حوثی‌ها که پایتخت این کشور را در کنترل خود دارند، می‌جنگد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه در پاسخ به پرسشی درباره این که آیا واشنگتن حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار خواهد داد یا نه گفت این مساله در دست بررسی است.

آقای بایدن گفت صلح یمن مشارکت دو طرف را می‌طلبد و دشوار خواهد بود. او در کنفرانس خبری روز چهارشنبنه در پاسخ به پرسشی درباره مذاکرات جاری در وین میان ایران و قدرت‌های جهان برای احیای برجام و این که آیا زمان ترک این گفت‌وگوها رسیده یا نه، گفت: اکنون زمان برای ترک مذاکرات نیست و پیشرفت‌هایی به دست آمده است.

XS
SM
MD
LG