لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۰

ایالات متحده ۸ شرکت چینی و ۱۲ نفر را در ارتباط با «بحران فنتانیل در آمریکا» متهم کرد


وزارت دادگستری ایالات متحده روز سه‌شنبه ۸ شرکت شیمیایی چینی و ۱۲ نفر از کارمندان آنها را به دلیل نقششان در بحران فنتانیل در آمریکا متهم کرد.

دادستان‌های فدرال در هشت کیفرخواست جداگانه که در فلوریدا منتشر شد، این شرکت‌ها و کارکنان آنها را به تولید و توزیع فنتانیل و متامفتامین، و تهیه مواد شیمیایی برای تولید مواد مخدر صنعتی، متهم کردند.

مریک گارلند، دادستان کل آمریکا، در یک کنفرانس خبری گفت: «ما می‌دانیم که زنجیره تامین جهانی فنتانیل، که با مرگ آمریکایی ها به پایان می رسد، اغلب با شرکت‌های شیمیایی در چین آغاز می‌شود.»

این اتهامات می‌تواند به مجازات‌های سنگینی از جمله حبس ابد، منجر شود.

فنتانیل یک داروی قوی ضددرد است که می‌تواند بسیار اعتیادآور باشد. این دارو اغلب در مواد مخدر خیابانی مانند هروئین و کوکائین یافت می‌شود.

مرگ‌های ناشی از اوردوز فنتانیل در آمریکا در سال‌های اخیر به شدت افزایش یافته است. در سال ۲۰۲۲، بیش از ۱۰۸ هزار نفر در آمریکا بر اثر اوردوز فنتانیل جان خود را از دست دادند.

این اتهامات بخشی از تلاش‌های دولت آمریکا برای مقابله با بحران فنتانیل است. دولت آمریکا در سال‌های اخیر تحریم‌های شدیدی علیه شرکت‌های چینی فعال در تولید و صادرات فنتانیل اعمال کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در تیر ماه ۱۴۰۲ از ده‌ها کشور خواست تا برای مبارزه با مواد مخدر با هم همکاری کنند ولی چین ، که واشنگتن آن را از مقصران اپیدمی اعتیاد می‌داند، حاضر به همکاری نشد.

آقای بلینکن با راه‌اندازی یک ائتلاف جدید به رهبری آمریکا در مورد معضل اعتیاد خطاب به وزرای بیش از ۸۰ کشور گفت اگر با «فوریت زیاد» در این رابطه عمل نشود، شهرهای بیشتری در سراسر جهان «هزینه‌های فاجعه‌باری» را متحمل خواهند شد.

اعتیاد در آمریکا در دهه ۱۹۹۰ افزایش پیدا کرد و شرکت‌های دارویی سودجو، به صورت گسترده داروهای مسکن را به بازار سرازیر کردند که تأثیر مخربی به ویژه روی آسیب‌دیده‌های جنگ آمریکا در عراق و افغانستان به جای گذاشت.

بر اساس آمار وزارت امور خارجه آمریکا، فنتانیل در حال حاضر عامل اصلی مرگ و میر برای آمریکایی‌های زیر ۵۰ سال است.

XS
SM
MD
LG