لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۵

آمریکا و چین درباره برگزاری مذاکرات تجاری جدید توافق کردند


نشست هیئت آمریکایی به سرپرستی جینا رایموندو، وزیر بارزگانی ایالات متحده، با هیئت چینی به سرپرستی وانگ ونتاو، وزیر بازرگانی چین، در ساختمان وزارت بازرگانی چین. پکن ٢٨ اوت ۲۰۲۳
نشست هیئت آمریکایی به سرپرستی جینا رایموندو، وزیر بارزگانی ایالات متحده، با هیئت چینی به سرپرستی وانگ ونتاو، وزیر بازرگانی چین، در ساختمان وزارت بازرگانی چین. پکن ٢٨ اوت ۲۰۲۳

همزمان با دومین روز از سفر جینا رایموندو، وزیر بازرگانی ایالات متحده، به پکن، مقامات آمریکا و چین نسبت به روابط اقتصادی مثبت دو طرف اظهار امیدواری کردند.

لی چیانگ، نخست‌وزیر چین، به رایموندو گفت: «روابط اقتصادی سالم و همکاری تجاری نه تنها برای هر دو کشور بلکه برای کل جهان سودمند خواهد بود.»

وزیر بازرگانی ایالات متحده نیز گفت واشنگتن به دنبال حفظ روابط بازرگانی با چین است و امیدوار است این روابط «بتواند برای روابط کلی ثبات با خود به همراه آورد.»

جینا رایموندو، وزیر بازرگانی آمریکا. پکن، پایتخت چین؛ ٢٨ اوت ۲۰۲۳
جینا رایموندو، وزیر بازرگانی آمریکا. پکن، پایتخت چین؛ ٢٨ اوت ۲۰۲۳

رایموندو همچنین با اشاره به نگرانی‌های جهانی از قبیل تغییرات اقلیمی و اعتیاد به ماده مخدر فنتانیل گفت ایالات متحده می‌خواهد با همکاری چین «به عنوان دو قدرت جهانی» آنچه را که برای بشریت درست است، انجام دهد.

او افزود: «جهان از ما انتظار دارد برای حل این مشکلات با یکدیگر تلاش بیشتری کنیم.»

وزیر بازرگانی آمریکا اوایل روز سه‌شنبه در دیدار با هی لیفنگ، معاون نخست‌وزیر چین، نیز ضمن تاکید بر اولویت داشتن منافع ملی آمریکا گفت واشنگتن در پی آن نیست از لحاظ اقتصادی از پکن جدا شود.

در این دیدار، هی لیفنگ نیز گفت چین خواهان کار درباره «تلاش‌های جدید و مثبت برای حفظ اتفاق‌نظر اقتصادی و افزایش همکاری‌ها» است.

ایالات متحده و چین روز دوشنبه توافق کردند دو مذاکره جداگانه برای کاهش سوء تفاهم‌ها درباره مسائل امنیتی آمریکا و کنترل شدید واشنگتن بر صادرات فناوری به چین برگزار کنند.

رایموندو همچنین پس از دیدار روز دوشنبه با وانگ ونتاو، وزیر بازرگانی چین، گفت دو کشور یک گروه کاری متشکل از نمایندگان تجاری به منظور رسیدگی به مسائل بازرگانی و یک مرکز مبادله اطلاعات دولتی با هدف رسیدگی به مسائل مربوط به کنترل‌های صادراتی ایجاد می‌کنند.

او به وانگ ونتاو گفت دولت بایدن به دنبال رقابت سالم با چین است و تبعیت اقتصاد در حال رشد چین از قوانین بین ‌المللی، به نفع هر دو کشور خواهد بود.

وانگ ونتاو نیز گفت چین آماده همکاری با ایالات متحده به منظور ایجاد «یک محیط سیاستگذاری مطلوب‌تر برای همکاری‌های قوی‌تر میان کسب‌وکارهایمان با هدف تقویت تجارت دوجانبه و سرمایه‌گذاری به شیوه‌ای باثبات و پیش‌بینی‌پذیر» است.

مقامات ایالات متحده بارها از چین به عنوان بزرگ‌ترین چالش پیش روی این کشور در عرصه بین‌المللی یاد کرده‌اند. تایوان، مسائل مربوط به حقوق بشر به‌ویژه در سین کیانگ و تبت، و زیاده‌خواهی‌های پکن در دریای چین جنوبی از عمده‌ترین اختلافات میان ایالات متحده و چین است.

XS
SM
MD
LG