لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۷

کاخ سفید در پی انتقادهای بنیامین نتانیاهو، نشست آمریکا و اسرائیل درباره ایران را لغو کرد


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل

کاخ سفید در پی انتشار ویدیویی از سخنان بنیامین نتانیاهو که آمریکا را به خودداری از ارسال کمک‌های تسلیحاتی به اسرائیل متهم کرده بود، نشست پیش رو بین آمریکا و اسرائیل درباره ایران را لغو کرد.

پایگاه خبری «آکسیوس» این گزارش را به نقل از دو مقام آمریکایی منتشر کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در سخنانی گفته که غیرقابل تصور است که طی چند ماه گذشته، دولت آمریکا اسلحه و مهمات در اختیار این کشور قرار نداده است.

کارین ژان پی‌یر، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید، تاکید کرد که تنها یک محموله تسلیحات از زمان آغاز جنگ متوقف شده، در شرایطی که میلیاردها دلار سلاح بدون مانع به این کشور ارسال شده است

قرار بود مقامات ارشد آمریکا و اسرائیل روز پنجشنبه ۳۱ خرداد، در نشست گروه مشاوره استراتژیک آمریکا-اسرائیل (اس.سی.جی)، در کاخ سفید دیدار و از جمله درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی رایزنی کنند.

به رغم لغو این دیدار، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، قرار است میزبان همتای اسرائیلی خود باشد و سفر وزیر دفاع اسرائیل به واشنگتن لغو نشده است.

به تازگی چهار مقام آمریکایی و اسرائیلی به «آکسیوس» گفتند: آژانس‌های اطلاعاتی ایالات متحده و اسرائیل در حال بررسی اطلاعات جدیدی درباره مدل‌سازی رایانه‌ای توسط دانشمندان ایرانی هستند که می‌تواند برای تحقیق و توسعه سلاح‌های هسته‌ای استفاده شود.

به گفته آنها، هدف از این مدل سازی توسط ایرانی ها نامشخص است، و اگر چه نشان‌دهنده تغییر در سیاست و استراتژی ایران به سمت تسلیحات نیست، اما این یک نشانه نگران‌کننده در مورد جاه‌طلبی‌های تسلیحات هسته‌ای ایران است.

نشست لغوشده در روز پنجشنبه، نخستین جلسه جامع مقامات آمریکا و اسرائیل برای گفتگو درباره برنامه هسته‌ای ایران از حدود پانزده ماه گذشته تاکنون محسوب می‌شد.

XS
SM
MD
LG