لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۲

تاکید وزیر خارجه آمریکا بر تعهد واشنگتن به امنیت اسرائیل همزمان با تلاش برای آتش‌بس در غزه


کنفرانس خبری آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا و ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در واشنگتن - ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
کنفرانس خبری آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا و ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در واشنگتن - ۲۹ خرداد ۱۴۰۳

وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد در کنفرانس خبری مشترک با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در واشنگتن، بر تعهد ایالات متحده به امنیت اسرائیل همزمان با تلاش برای آتش‌بس در غزه و جلوگیری از گسترش درگیری‌ها با حزب‌الله لبنان تاکید کرد.

آنتونی بلینکن با بیان این که «اسرائیل با تهدیدها و چالش‌های متعددی از جمله حزب‌الله در شمال، جمهوری اسلامی در ایران، حوثی‌ها در دریای سرخ و گروه‌های دیگر، مواجه است،» افزود: «همانطور که رئیس‌ جمهوری ایالات متحده به‌وضوح اعلام کرده، همه تلاش خود را خواهیم کرد تا مطمئن شویم نیازهای اسرائیل برای دفاع مؤثر از خود در برابر این تهدیدات تامین شود.»

او در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر این که «یکی از اهداف اصلی ایالات متحده از ۷ اکتبر، جلوگیری از گسترش درگیری‌ها در منطقه، به‌ویژه در جنوب لبنان، بوده است،» گفت: «هیچ‌کس نمی‌خواهد تنش‌ها افزایش یابد و درگیری گسترش یابد. من معتقدم اسرائیل، حزب‌الله، جمهوری اسلامی و لبنان نیز نمی‌خواهند شاهد گسترش جنگ باشند. با وجود این، اشتباهات محاسباتی ممکن است رخ دهد و باید همه تلاش‌ها برای جلوگیری از این وضعیت و یافتن راه‌حل دیپلماتیک انجام شود.»

آنتونی بلینکن در ادامه به اهمیت آتش‌بس در غزه اشاره و خاطرنشان کرد: «سریع‌ترین راه برای تقویت دیپلماسی و بازگشت مردم به خانه‌های خود و زندگی در امنیت، از طریق آتش‌بس در غزه تامین می‌شود و از آنجایی که حزب‌الله نیز اقدامات خود علیه اسرائیل را به غزه ربط می‌دهد، دستیابی به آتش‌بس می‌تواند راه ‌حل دیپلماتیک برای بحران در مرزهای شمالی اسرائیل را نیز تسهیل کند.»

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین با اشاره به رنج خانواده‌های فلسطینی افزود: «تمام دنیا از پیشنهاداتی که رئیس ‌جمهوری ایالات متحده برای ایجاد صلح ارائه داد استقبال کردند، به جز گروه حماس. حماس باید تصمیم بگیرد آیا به منافع فلسطینی‌ها اهمیت می‌دهد یا به منافع خود. اگر حماس به مخالفت‌هایش ادامه دهد، مردم غزه همچنان و هر روز به‌طور وحشتناکی رنج خواهند کشید و در نهایت این حماس است که باید تصمیم بگیرد.»

XS
SM
MD
LG