لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

آمریکا و اسرائیل اطلاعات تازه درباره فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی را بررسی می‌کنند


نمایشگاهی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی در ایران
نمایشگاهی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی در ایران

مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی از بررسی اطلاعاتی تازه درباره فعالیت احتمالی جمهوری اسلامی در زمینه پژوهش و توسعه تسلیحات هسته‌ای خبر دادند.

به گزارش پایگاه خبری «اکسیوس» در روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد، چهار مقام آمریکایی و اسرائیلی با مشکوک دانستن مدل‌سازی کامپیوتری دانشمندان هسته‌ای جمهوری اسلامی، این مدل‌سازی را دارای قابلیت پژوهش و توسعه در حوزه تسلیحات هسته‌ای دانستند.

بنا بر این گزارش، هدف جمهوری اسلامی از این مدل‌سازی کامپیوتری، نامشخص توصیف شده است و آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل در حال بررسی اطلاعات تازه دراین مورد هستند.

روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست» به نقل از مقام‌های ارشد آمریکایی، این تحول را «مشکوک و هشداردهنده» خوانده است.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، اخیرا در واکنش به اقدام جمهوری اسلامی در افزایش ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم در دو سایت زیرزمینی‌اش هشدار داده بود که ایالات متحده به این اقدام پاسخ خواهد داد.

کاخ سفید و مقامات نزدیک به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، هنوز به گزارش اکسیوس واکنش نشان نداده‌اند.

قرار است مقامات ارشد دو کشور روز پنجشنبه ۳۱ خرداد، در نشست گروه مشاوره استراتژیک آمریکا-اسرائیل (اس.سی.جی)، در کاخ سفید دیدار و از جمله درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی رایزنی کنند.

این نخستین جلسه جامع مقامات آمریکا و اسرائیل برای گفتگو درباره برنامه هسته‌ای ایران از حدود پانزده ماه گذشته تاکنون محسوب می‌شود.

سه کشور فرانسه، آلمان، و بریتانیا روز ۲۶ خرداد در بیانیه‌ای اقدامات اخیر جمهوری اسلامی برای تشدید گسترش برنامه هسته‌ای خود را محکوم کردند.

پیش از آن هم، رهبران کشورهای «گروه هفت» درباره پیشبرد برنامه غنی‌سازی هسته‌‌ای به جمهوری اسلامی هشدار داده بودند.

جمهوری اسلامی به رغم پنهان‌کاری‌های طولانی مدت درباره فعالیت‌های هسته‌ای خود و مانع‌تراشی‌های گوناگون از جمله برای دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، همچنان ادعا می‌کند که فعالیت‌های هسته‌ای‌اش اهداف صلح‌آمیز را دنبال می‌کنند.

این در شرایطی است که این ادعا بارها از سوی کشورهای غربی مورد تردید قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG